Porozmawiają o Wiśle

W piątek odbędzie się konferencja naukowa, której tematem będzie potencjał jaki drzemie w rzece przepływającej przez Płock.

INWAPO – Inwestycje Natura Wisła Aktywność Potencjał Ożywienie – tak dokładnie brzmi tytuł konferencji. Skąd pomysł na organizację tego typu przedsięwzięcia? – Konieczność odwrócenia miast w stronę rzek dostrzega większość samorządów, mieszkańców, przedsiębiorców i animatorów turystki. Jest to też ważne zagadnienie w naszym mieście. W związku z tym pojawiają się pytania, jak wykorzystać potencjał rzek i ile to będzie kosztowało? – wyjaśniają w ratuszu.

Konferencja została podzielona na trzy tematyczne sesje. W pierwszej części przedstawione zostaną doświadczenia zagraniczne. Wijtze Boomsma z Holandii opowie o rozwoju dróg wodnych na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem Holandii i Polski. Z kolei Stefano Simonini z Włoch na przykładach przybliży zagadnienia związane z udrażnianiem rzek w krajach rozwijających się. Druga cześć konferencji poświęcona będzie uwarunkowaniom i możliwościom rozwoju krajowych dróg śródlądowych. W tej części prelekcję wygłosi m.in. europoseł prof. Bogusław Liberadzki,  były minister Transportu i Gospodarki Morskiej, kierownik katedry transportu Szkoły Głównej Handlowej. W trzeciej sesji po raz pierwszy zostaną zaprezentowane raporty przygotowane w ramach projektu INWAPO, którego celem jest m.in. uaktywnienie niewykorzystanego potencjału transportu wodnego w Europie Środkowej.

Organizatorami konferencji są: Agencja Rozwoju Mazowsza S.A i Międzynarodowe Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL Płock. Wszyscy zainteresowani tematem konferencji mogą zgłaszać się do 1 października 2013 r. poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie http://konferencjainwapo.pl/.

Konferencja INWAPO odbędzie się 4 października, w Hotelu Tumskim, (ul. Piekarska 9) o godzinie 10.

Konferencję naukową poprzedzi spotkanie założycielskie Klastra Rzecznego „Mazovia”, którego inicjatorem i liderem jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. Misją Klastra Rzecznego Mazovia będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego przez próbę odtworzenia żeglugi transportowej i turystycznej na rzekach Mazowsza oraz rewitalizację mazowieckich rzek, a tym samym przywrócenie im statusu jednej z najważniejszych gałęzi transportu i turystyki.