“Miasteczko” dla obcokrajowców zatrudnionych przy budowie Olefin gotowe. Pierwsi lokatorzy już w czerwcu

W ostatnich miesiącach w Płocku i powiecie płockim mnóstwo emocji wywołuje fakt, że mieszkańcy na kilka najbliższych lat muszą się przygotować na sąsiedztwo tysięcy obywateli krajów azjatyckich, którzy są zatrudnieni (i nadal będą zatrudniani) przy budowie kompleksu Olefiny III powstającego na terenie PKN Orlen. Dla nowych pracowników z Azji pobudowano nawet specjalne miasteczko, w którym może zamieszkać nawet 6 tys. osób.

Kilka dni temu PKN Orlen oraz Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas, wykonawca Olefin III, zaprosili dziennikarzy lokalnych mediów do odwiedzenia “miasteczka”, które powstało na terenie gminy Stara Biała, nieopodal budowy kompleksu.

Powierzchnia, ładnie nazywanego przez jego budowniczych, “miasteczka” zajmuje ok. 8 ha terenu. Znajduje się tam 14 dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych (tzw. hotele pracownicze), w każdym z czteroosobowych pokoi ustawiono po dwa piętrowe łóżka oraz dwie metalowe szafy na ubrania. Na każde piętrze znajdują się wspólne łazienki oraz pokój socjalny ze zlewem i szafką.

Oprócz części mieszkalnej na terenie jest też stołówka z czterema salami konsumpcyjnymi na 2 tys. osób, zaplecze kuchenne, pomieszczenia dla ochrony, policji, administracji, pralnie oraz budynki techniczne, w których rozmieszczone są autonomiczna hydrofornia, przepompownia ścieków i zespół agregatów. “Miasteczko” powstało w ciągu 5 miesięcy.

Kto zamieszka w nowo wybudowanym kontenerowym miasteczku? Wśród przyszłych mieszkańców wykonawca robót wymienia, że: Koreańczycy, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Filipińczycy, Turcy, obywatele Turkmenistanu, a także Hiszpanie. Pierwsi z 6 tys. lokatorów, którzy mają zamieszkać w tym miejscu, mają znaleźć tu zakwaterowanie już za kilka dni, czyli w połowie czerwca.

– Zgodnie z harmonogramem powinniśmy osiągnąć ok. 80 proc. zameldowania w czerwcu lub w lipcu 2024 r. – mówił Jakub Zgorzelski, dyrektor operacyjny w Hyundai Engineering Poland, cytowany przez “Gazetę Wyborczą. Płock”.

Na budowie kompleksu Olefin III zaczął się już montaż konstrukcji stalowych. Obecnie pracuje tam ok. 2,4 tys. osób, w tym ok. 1,5 tys. z zagranicy. Pracownicy z krajów azjatyckich rozlokowani są już w gminach powiatu płockiego, a także w różnych częściach Płocka, gdzie specjalnie dla obcokrajowców wynajmowane są pokoje lub kupowane nieruchomości.

Tysiące Azjatów zatrudnionych na terenie Orlenu w Płocku. Dlaczego nie Polacy? Zaskakująca argumentacja