Zaskakująca wygrana SMS-u, pech Jutrzenki

Nie kryjący wysokich aspiracji UKS PCM Kościerzyna przegrał u siebie z SMS-em Płock. Jutrzenka we własnej hali musiała uznać wyższość stołecznego AZS AWF.

Zespół z Kościerzyny jest, obok AZS AWF Łączpolu Gdańsk, jednym z faworytów pierwszej ligi. Władze i sztab szkoleniowy nie ukrywają, że chcą awansować do PGNiG Superligi. Porażka z SMS-em Płock była więc dla faworytek niezwykle gorzką pigułką.
Zespół z Kościerzyny, wzmocniony przed sezonem między innymi przez wychowankę Jutrzenki Martynę Borysławską, nie zaczął źle, ale dość szybko zaczęła zarysowywać się przewaga SMS-u, który był skuteczniejszy zarówno w defensywie, jak i w ataku. Doskonale radziły sobie Aleksandra Rosiak, Patrycja Świerżewska i Aleksandra Kwiecińska. Zawodniczki, które już w poprzednim sezonie należały do wiodących, po odejściu maturzystek muszą dźwigać na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za zespół. I radzą z tym sobie doskonale.
Podopieczne trenera Andrzeja Marszałka do przerwy prowadziły ośmioma bramkami. Po zmianie stron SMS wypracował sobie nawet jedenaście oczek przewagi. Dopiero wtedy Kościerzyna zdała sobie sprawę, że jest bliska porażki. Ale na odrobienie wszystkich strat było już za późno.
SMS wygrał różnicą czterech bramek, mając swe najlepsze zawodniczki w wymienionej powyżej trójce. Dzięki temu płocczanki zajmują drugie miejsce w pierwszoligowej tabeli, wyprzedzane przez zespół z Gdańska jedynie gorszym bilansem bramek.

UKS PCM Kościerzyna – SMS ZPRP Płock 31:35 (11:19)
UKS PCM: D. Brzezińska, Liskowska, Perłowska – Ziółkowska 8, Wójcik 5, N. Brzezińska 4, Borysławska 3, Ziemienowicz 3, Jakubowska 3, Sus 2, Żukowska 2, Siekańska 1, Górna, Leśniak
SMS ZPRP: Sarnecka – Rosiak 10, Kwiecińska 8, Urbaniak 6, Świerżewska 6, Bałdyga 2, Dworczak 1, Sucha 1, Nosek 1 i Suchy, Seweryn, Lipok, Szczechowicz, Suszek.

Jutrzenka zaczęła swój mecz dużo gorzej niż Kościerzyna. Podopieczne trenerów Jarosława Stawickiego i Marka Przybyszewskiego miały za wiele strat, aby myśleć o równej walce z doświadczonymi akademiczkami z Warszawy. AZS AWF szybko wypracował sobie stosunkowo dużą przewagę i starał się jej bronić.
Jutrzenka nie zamierzała jednak wcale pasować i zaczęła nieprawdopodobny pościg. Różnica bramkowa malała z minuty na minutę i wydawało się, że pościg musi zakończyć się sukcesem. Szczęście było dosłownie na wyciągnięcie ręki. Niestety, nie udało się. Ostatnie słowo należało do przyjezdnych. Ale Jutrzenka pokazała niebywałą wolę walki. A to musi zaprocentować w kolejnych meczach.

MMKS Jutrzenka Płock – AZS AWF Warszawa 24:26 (9:14)
Jutrzenka: Dobrowolska – Pawłowska, Waszkiewicz 2, Kwasiborska 4, Stasiak 5, Krysiak 4, Rędzińska 1, Homonicka 4, Mokrzka 4, Jankowska, Jasińska, Salamandra

AZS AWF: Backiel, Zamęcka, Michalska – Pożoga 1, Nieścioruk 1, Gutowska, Mazurek 8, Lewandowska 9, Bryl, Pawłowska 5, Korniluk, Jaszczuk 2