Zakończenie kadencji biskupa naczelnego M. Karola Babi. Decyzja kapituły Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w sobotę, 11 lutego, wydała komunikat, w którym informuje o podjętej podczas obrad uchwale, dotyczącej zakończenia kadencji Biskupa Naczelnego Marka Marii Karola Babi. 

„W dniu 11 lutego 2023 r. przy Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku obradowała Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W czasie obrad została podjęta uchwała o zakończeniu Kadencji Biskupa Naczelnego bp. M. Karola Babi, z zachowaniem funkcji biskupa Diecezji warszawsko-płockiej” – napisano w komunikacie.

„Postanowiono, że do czasu wyboru Biskupa Naczelnego podczas II sesji Kapituły, pełniącym obowiązki będzie bp. M. Ludwik Jabłoński – biskup Diecezji podlasko-lubelskiej. II sesję Kapituły wyznaczono na 27 czerwca 2023 roku” – informuje Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego.

Przypomnijmy. Marek Maria Karol Babi (ur. 10 maja 1975 roku w Skierniewicach), pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie. Jest absolwentem płockiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Funkcję biskupa naczelnego w Kościele Starokatolickim Mariawitów pełnił od 31 sierpnia 2015 roku. Duchowny przez te lata dał się poznać, jako osoba bardzo aktywnie działająca na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. Z jego inicjatywy prężnie działa „Ciepły Posiłek u Mariawitów” zaadresowany do osób bezdomnych. Dzięki biskupowi i jego zaangażowaniu powstało również Centrum Integracji Społecznej im. św. Marii Franciszki Kozłowskiej (CIS), które pomaga osobom bezdomnym i długotrwale bezrobotnym w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dzięki biskupowi Babiemu mariawici oferują obecnie mieszkańcom Płocka, i nie tylko, zwiedzanie obiektów klasztornych ale również alpakoterapię oraz apiterapię. Duchowny był także głównym pomysłodawcą hostelu dla osób bezdomnych, który powstał w nieużytkowanych obiektach, znajdujących się na terenie zespołu kościelno-klasztornego w Płocku przy ul. Kazimierza Wielkiego. Oprócz tego powstał punkt sprzedaży mariawickiego pieczywa, który był swoistym powrotem do przeszłości. Przy świątyni w Płocku powstała również lodówka socjalna, a także punkt sprzedaży odzieży używanej.

Nie można pominąć faktu, że od kiedy bp. Babi objął naczelne biskupstwo w Kościele Starokatolickim Mariawitów czynnie uczestniczył w życiu miasta Płocka. Każdego roku podczas Wigilii przed Ratuszem wspólnie z włodarzem Płocka oraz biskupem płockim składał życzenia mieszkańcom miasta. W 2020 roku otrzymał nominację w prestiżowym plebiscycie Płocczanin Roku, który od lat organizuje „Gazeta Wyborcza. Płock” wraz z Urzędem Miasta Płocka.

Bp. Babi jest żonaty, ma trójkę dzieci. 

Fot. Dziennik Płocki.