Wyjątkowy apel wicemarszałka Sejmu do samorządowców. Jubileusz 25-lecia Samorządu Powiatu Płockiego [FILM] [FOTO]

– Pójdźmy z tym jubileuszem do ludzi, pójdźmy do szkół, do instytucji podległych powiatowi, pochylmy się nad tym, którzy pracują w tych instytucjach. Dostrzeżmy panią pielęgniarkę, panią opiekunkę, kierowcę. Dostrzeżmy tych, którzy ciężko pracują na pomyślność ziemi płockiej, o to was serdecznie proszę. Zróbmy to razem – zaapelował w swoim przemówieniu do samorządowców marszałek Sejmu RP, Piotr Zgorzelski.

W piątek, 2 lutego, odbyła się uroczysta gala, na której świętowano 25-lecie Samorządu Powiatu Płockiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów ziemi płockiej, władz województwa mazowieckiego, samorządu Powiatu Płockiego, przedstawicieli samorządów miast i gmin należących do powiatu płockiego oraz byłych i obecnych powiatowych radnych. W sali Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowego „Żawakol” w Gąbinie spotkali się ci, którzy od początku pracowali na rzecz rozwoju regionu płockiego. Organizatorami wydarzenia był przewodniczący Rady Powiatu, Lech Dąbrowski oraz starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz.

Jubileuszowa gala 25-lecia Powiatu Płockiego rozpoczęła się od koncertu, na który zaprosiła Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Następnie uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć krótki film podsumowujący ćwierćwiecze płockiego samorządu. – To prastara piastowska kraina, pełna nadwiślańskiej przyrody i zabytków – w klimat filmu wprowadza lektor. W dalszej części słyszmy historię powstania samego samorządu oraz wspomnienia osób, które go tworzyły. Są też ciekawostki…

Dalsza część tekstu pod filmem

– Wtedy, kiedy powstały samorządy, władza została oddana mieszkańcom – zaznaczył w swoim przemówieniu starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz. – Wtedy też na mapie kraju wśród wielu samorządów, powstał samorząd powiatu płockiego – jeden z największych w kraju. I myślę, że najpiękniejszy… o ogromnym potencjale turystycznym, gospodarczym, a przede wszystkim o ogromnym potencjale ludzkim – podkreślił. – Powiat płocki to wspaniali mieszkańcy, pełni energii i wielu świetnych pomysłów. Jestem dumny z tego, że mogę kontynuować wasze dzieło, że mogę być jednym z was – Ziemkiewicz nie szczędził ciepłych słów.

Wyjątkowy apel…

– Samorząd powiatu to jedna z trzech kategorii, dzięki którym nasza ojczyzna osiągnęła ogromny skok cywilizacyjny. 25 lat temu powstało 373 powiaty, z czego 308 to powiaty ziemskie, a 65 to powiaty grodzkie. Wtedy nastąpiła identyfikacja, upodmiotowienie i usamorządowienie wspólnoty. To nie jest tak, że ktoś wymyślił sobie powiat i narysował go na mapie – mówił marszałek Sejmu RP, Piotr Zgorzelski, który – warto przypomnieć – był też starostą płockim w latach 2010-2011.

– Od Wacława III, czyli od średniowiecza, kształtowały się stosunki ludzkie, także w powiecie płockim. Bardzo ważne w tym wszystkim jest starostwo – stanowi szkielet funkcjonowania powiatu, ale istotą funkcjonowania powiatu, województwa czy też gminy, jest wspólnota ludzka, która tę nić powiązań instytucjonalnych i różnych innych właśnie tworzy u nas od 25 lat. To oni są najważniejsi, mieszkańcy powiatu płockiego – podkreślał.

W następnych zdaniach polityk zaapelował do obecnych: – Pójdźmy z tym jubileuszem do ludzi, pójdźmy do Domów Opieki Społecznej, do szkół, do instytucji podległych powiatowi, pochylmy się nad tym, którzy pracują w tych instytucjach. Dostrzeżmy panią pielęgniarkę, panią opiekunkę, kierowcę. Dostrzeżmy tych, którzy ciężko pracują na pomyślność ziemi płockiej, o to was serdecznie proszę. Zróbmy to razem. Opowiedzmy mieszkańcom powiatu płockiego, że należą do dumnej polskiej wspólnoty, żeby ten jubileusz nie zakończył się na tej pięknej, ale akademii. Jesteśmy to winni tym, którzy co cztery lata idą do urn wyborczych i powierzają nam ważne mandaty społeczne. To dzięki nim jesteśmy tam, gdzie jesteśmy – zaznaczył Zgorzelski.

Podziękowania do samorządów skierował również marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. – Samorząd, jego powołanie, jego dokonania są milowym, olbrzymim krokiem w zmianie cywilizacyjnej naszego kraju – zaznaczył. Marszałek wspomniał w swoim przemówieniu o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i znaczeniu tego wydarzenia. – To był drugi milowy krok, jeżeli chodzi o nasz sukces – podkreślił.

Ćwierćwiecze… 

Jak na wydarzenie o tak ogromnej randze przystało, nie mogło zabraknąć odznaczeń. Były zatem: Medale Senackie, Medale Sejmowe, Medale Pamiątkowe „Pro Masovia” i dyplomy uznania od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Medale „Zasłużony dla Powiatu Płockiego” oraz wyróżnienia dla Seniorów.

To wszystko działo się w piątek, 2 lutego. Ważnym wydarzeniem, które odbyło się w niedzielę 4 lutego, była także msza św. w intencji Samorządu Powiatu Płockiego, która odbyła się w Bazylice Katedralnej pw. Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Warto dodać, że z okazji jubileuszu wydano też bogato ilustrowany biuletyn “25 lat Samorządu Powiatu Płockiego”. Biorąc książkę do ręki, od pierwszych stron poznajemy ludzi, którzy od początku tworzyli historię płockiego samorządu. 

Film i fot. : Starostwo Powiatowe w Płocku
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.