Wybrano pełniącego obowiązki prezesa Orlenu. Na razie to on zastąpi Obajtka

Decyzją nowej rady nadzorczej Orlenu za sterami koncernu stanął Witold Literacki, który został powołany przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę. Rada nadzorcza powierzyła Literackiemu funkcję p.o. prezesa. Wszystko wydarzyło się we wtorek 6 lutego.

Witold Literacki jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim, który ukończył w 1994 r., oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii (2006 r.). Jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków. Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. W latach 2022-2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN, czyli państwowej spółce zarządzającej logistyką paliwową.

W latach 2020-2022 był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM, a w latach 2008-2020 — dyrektorem biura podatków w Orlenie. Wcześniej związany był m.in. z firmami: RWS Stoen, Carrefour Polska i Arthur Andersen. Od 1991 do 1997 r. był inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

We wtorek wieczorem minister Budka na antenie TVN24 zapewnił, że nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie. Tego samego dnia rada nadzorcza paliwowej spółki poinformowała, że uruchomiła postępowanie na prezesa, wiceprezesów i członków zarządu. Szczegółowe warunki stawiane kandydatom rada opublikuje 14 lutego.

Nie wykluczone, że Literacki wystartuje w konkursie na stanowisko prezesa. Na razie przed jego nazwiskiem pojawia się p.o., a więc pełniący obowiązki prezesa.

Źródło: Business Insider Polska