“Włodkowic” wprowadził innowacyjny system. Wspiera osoby niewidome i słabowidzące

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku jako pierwsza w regionie wprowadziła na swoim terenie innowacyjny system nawigacyjno-informacyjny wspierający osoby niewidome i słabowidzące. Znaczniki dźwiękowe zostały rozlokowane na terenie kampusu w Płocku i akademika.

– Każdy ze znaczników został zaopatrzony w indywidualny komunikat dźwiękowy umożliwiający sprawne poruszanie się po terenie uczelni. Punkty dźwiękowe odnajdziemy w budynku A, E, F, B, G, Bibliotece, hali sportowej oraz Akademiku. W sumie Uczelnia dysponuje 22 znacznikami – tłumaczy Kamila Bilińska z Biura Promocji Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku

Z systemu można korzystać za pomocą smartfonu lub tabletu wyposażonego w interfejs BLE (Bluetooth Low Energy 4.0). – Wskazane jest jednak, by osoby z niepełnosprawnością wzroku wyposażone były w moduł elektroniczny montowany do białej laski, nazywany aktywatorem. Daje on wiele możliwości – dodaje Bilińska. – Moduł ten umożliwia korzystanie z systemu bez konieczności posługiwania się smartfonem. Moduł WCM gwarantuje pełne wykorzystanie możliwości systemu w zakresie bezpieczeństwa oraz podstawowe w obszarze dostępności informacji – wyjaśnia.

Ponieważ nowoczesne urządzenia posiadające łącze BLE, są na ogół udźwiękowione, a przez to dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, to osoby te mają pełny dostęp do wszystkich usług jakie zapewnia system. Mając ten fakt na uwadze, znaczenie określenia „każdy użytkownik” nabiera prawdziwie pełnego znaczenia.

Każda przestrzeń zawiera wiele miejsc niebezpiecznych, których nie sposób wyliczyć. To od decyzji osób odpowiedzialnych za tę przestrzeń zależeć może bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnością wzroku.

Osoby posługujące się białą laską, wyposażoną w moduł WCM zawsze zostaną poinformowane o niebezpieczeństwie dzięki automatycznemu uaktywnieniu znaczników bezpieczeństwa. Osoby korzystające jedynie ze smartfonów mogą taką aktywację włączyć w opcjach aplikacji jeśli taka będzie ich wola.

Bardzo istotnym problemem z jakim spotykają się osoby niewidome i słabowidzące jest dostępność informacji publicznej posiadającej zazwyczaj formę wizualną. System znaczników może odpowiedzieć na wszystkie pytania „gdzie to jest?”, „gdzie jestem?” lub „co to jest?”.

Moduł białej laski lub odpowiednio skonfigurowany smartfon uaktywnia wszystkie znaczniki. Wewnątrz budynków system wskaże drogę do celu, poprowadzi do wybranego pokoju. W tych przypadkach, dostępność jest rozumiana szerzej – to również samodzielność.  System jest dyskretny i nie wytwarza dźwięków, o ile korzystający z systemu tego nie oczekują. Jest to wyrazem przekonania, że udogodnienia nie powinny być dokuczliwe dla osób z nich nie korzystających.

Bilińska zauważa, że priorytetem przy tworzeniu systemu było również to, by uwolnić jego użytkowników od zalewu niechcianą informacją. Aplikacja użytkownika posiada łatwy w konfiguracji i bardzo skuteczny mechanizm unikania niechcianych wiadomości. Znaczniki nie rejestrują użytkowników, zatem nie jest możliwe, aby udostępniały informacje o ich obecności w miejscu znacznika. -Znaczniki niezależnie od pełnionej funkcji bezpieczeństwa lub lokalizacji posiadają trudną do przecenienia możliwość rozsyłania informacji – podkreśla. 

Korzystanie z systemu jest bezpłatne, nie wymaga połączenia z Internetem.

Fot. Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku.