Mieszkańcy powiatu płockiego bez prądu. Kiedy awaria zostanie usunięta? Tego nie wiedzą, Energa też nie wie

Może dla kogoś zabrzmi to jak ponury żart, inni będą się z tego wszystkiego śmiać do rozpuku – bo u nich prąd jest. Na pewno nie jest do śmiechu tym, którzy od czwartku pozostają bez prądu i co gorsza, nie mają pojęcia kiedy zasilanie wróci. Nie są w stanie bowiem uzyskać jakiekolwiek informacji na temat terminu usunięcia awarii.

– Od wczoraj mamy zimno w domu, piec jest na prąd, staram się dodzwonić do Energii, aby powiedzieli mi chociaż kiedy ktoś to naprawi, ale… wysłuchuję wciąż tego samego komunikatu – denerwuje się mieszkanka gminy Bielsk.

Kłopoty w dostawie prądu w gminie Bielsk (pow. płocki) rozpoczęły się czwartek wczesnym popołudniem. – O godz. 15 dodzwoniłam się na numer alarmowy Energii 991. Na połączenie czekałam 32 minuty. W końcu po krótkiej rozmowie i zgłoszeniu awarii, pan poinformował mnie, że “według wszelkich prawideł w ciągu pięciu godzin awaria zostanie usunięta” – relacjonuje pani Mariola. – Niestety, przez te wszystkie godziny nic się nie zmieniło. – W domu robiło się coraz zimniej, piec mamy na prąd – podkreśla. To samo z pozostałymi urządzeniami, które działają zasilane energią elektryczną. Okazało się, że problem nie dotyczy tylko pani Marioli.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak to wygląda od strony Energa – Operator. Dzwoniąc na Pogotowie Energetyczne – 991, faktycznie wysłuchujemy wciąż tego samego komunikatu o awariach i rejonach. Nigdzie nas “sekretarka” nie przekierowuje, nie ma też sygnału, po którym telefon odbierze pracownik infolinii. Z nagranego “gotowca” dowiadujemy się, że nadal “bez zasilania pozostaje ok. 5900 odbiorców i 255 stacji transformatorowych”. Dalej w komunikacie wymieniane są powiaty. Jest ich kilkanaście.

Tego samego komunikatu wysłuchujemy 801 404 404 oraz 58 767 43 50. Z przekazanych informacji przez automatyczną sekretarkę dowiadujemy się, że “awarię można zgłosić, wysyłając sms o treści: Awaria pod numer 3991 lub wypełniając formularz na stronie www.energa-operator”. I na tym kończy się informacja.

Sprawdziliśmy również na stronie Enegii, interaktywną mapę, na której między innymi umieszczane są informacje o awariach oraz kiedy i w jakich godzinach przewidywany jest przywrócenia zasilania. Według tej informacji w regionie Płocka bez zasilania pozostają miejscowości Archutówko w gm. Bodzanów oraz Nowe Święcice oraz Stare Święcice w gm. Mała Wieś. Zatem ze strony dowiadujemy się, że w powiecie płockim… nie ma żadnych awarii.

– Są to różnego rodzaju uszkodzenia, czyli na liniach średniego i niskiego napięcia. Nie wszystkie są ujmowane w tych informacjach – informuje nas Grzegorz Baran, koordynator ds. Kontaktów z Mediami w Energa – Operator. Kiedy może zostać usunięta awaria w powiecie płockim, w gminie Bielsk? – Tej informacji nie jestem w stanie przekazać, wszystko zależy od pogody – odpowiada. Grzegorz Baran dodaje, awarie są systematycznie usuwane, liczba odbiorców pozbawionych energii elektrycznej się zmniejsza. 

No cóż należy uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że Energa – Operator nie urządzi mieszkańcom kolejnego, romantycznego wieczoru przy świecach.

Warto dodać, że masowe awarie prądu spowodował silny wiatr.  

Fot. Pixabay.