Wiosenne emocje przy Łukasiewicza 34 – Zawisza Bydgoszcz

Następną i przedostatnią domową przeszkodą Nafciarzy na drodze do ekstraklasy będzie Zawisza Bydgoszcz. Spotkanie z drużyną, która cały czas depcze Wiślakom po piętach, odbędzie się w piątek, 20 maja, o godzinie 18.

HISTORIA

Wojskowy Klub Sportowy Zawisza powstał w maju 1946 roku w… Koszalinie. Jednak rok później, gdy Dowództwo Okręgu Wojskowego zostało przeniesione do Bydgoszczy, Zawisza podążył razem z nimi i właśnie w 1947 roku klub został zgłoszony do rozgrywek klasy B.

NAJWIĘKSZY SUKCES

Za jeden z ważniejszych sukcesów Zawiszy należy uznać zajęcie 4. miejsca w I lidze (odpowiednik dzisiejszej ekstraklasy) w sezonie 1989/1990. Natomiast za historyczne i największe osiągnięcie trzeba przyjąć wywalczenie Pucharu Polski 2013/2014 i Superpucharu 2014. Pomimo tego, że od świętowania najnowszych sukcesów minęły niespełna dwa sezony, to „wczorajsze” osiągnięcia bydgoszczan pamięta jedynie jeden zawodnik z dzisiejszego składu Zawiszy. Jest nim Kamil Drygas, którego latem… już w Bydgoszczy nie będzie. To pokazuje, że dwa lata w futbolu to cała wieczność.

SEZON 2015/2016…

… nie układa się po myśli właścicieli Zawiszy. Trzecie miejsce i siedem punktów straty do drugiej Wisły Płock, na trzy kolejki przed końcem rozgrywek, to strata – matematycznie – do odrobienia, ale miało być przecież zupełnie inaczej. Huczne zapowiedzi szybkiego powrotu do ekstraklasy nie znalazły jednak odzwierciedlenia na boisku. Bydgoszczanie nie zdominowali I ligi, przez co zostali jednym z największych rozczarowań rundy jesiennej, a za chwilę mogą definitywnie pożegnać się z myślami o ekstraklasie. Wystarczy, że stracą punkty w Płocku.

Mecz z Nafciarzami:
Zawisza Bydgoszcz 1-3 Wisła Płock
Jakub Smektała 43 – Arkadiusz Reca 17, Mikołaj Lebedyński 37, Damian Piotrowski 86

WIOSNA

Rozpoczęta została z perspektywy czwartego miejsca i sześciu punktów straty do liderującej Wisły Płock, a po blisko trzech miesiącach przewaga płocczan jeszcze się zwiększyła. I to nawet pomimo tego, że Nafciarze zjechali na drugie, a Zawisza awansował na trzecie miejsce w tabeli.

ZIMOWE TRANSFERY

Jeszcze w grudniu na listę transferową wystawionych zostało czterech zawodników, którzy później odeszli z klubu. Byli to: Gruzin Giorgi Alawerdaszwili (Guria Lanczchuti – Gruzja), Damian Ciechanowski (Olimpia Grudziądz), Krzysztof Nykiel (Sokół Aleksandrów Łódzki) oraz Łukasz Nawotczyński. Drużynę opuścili także trzej 19-letni zawodnicy: Czarnogórzec Marko Banović, Michał Cywiński (Wda Świecie) oraz Mateusz Mazalon (KS Stilon Gorzów Wielkopolski) oraz rok starszy Kamil Żylski (Start Warlubie).

Kto w takim razie zastąpił tych, którzy odeszli? Trzej Polacy oraz czterej obcokrajowcy. Wypożyczeni zostali skrzydłowy Karol Danielak z Pogoni Szczecin i napastnik Karol Angielski z Piasta Gliwice, a dodatkowo zakontraktowano 23-letniego pomocnika Damiana Michalika sprowadzonego z Polonii Bytom. Z zagranicznego zaciągu w Zawiszy zameldowali się z kolei obrońcy: Francuz Jean-Yves M’voto, wychowanek Paris Saint-Germain, który od 2008 roku występował w angielskich klubach z niższych lig oraz Bośniak Toni Markić z fińskiego Kuopion Palloseura. Grono obcokrajowców uzupełnili dwaj pomocnicy: Izraelczyk Gal Arel z hiszpańskiego drugoligowca Club Gimnàstic de Tarragona oraz Ukrainiec Roman Maczułenko ostatnio broniący braw Stomilu Olsztyn.

Ruch transferowy w Zawiszy i tak był mniejszy niż można było się spodziewać.

SPARINGI

Zawisza Bydgoszcz 0-2 Warta Poznań
Marko Banović 23 (s), Łukasz Spławski 28
Zawisza Bydgoszcz 1-3 Wisła Płock
Łukasz Nawotczyński 65 – Arkadiusz Reca 12, Damian Piotrowski 36, Mikołaj Lebedyński 45
Lechia Gdańsk 2-0 Zawisza Bydgoszcz
Lukáš Haraslín 4, Daniel Łukasik 8
Zawisza Bydgoszcz 2-2 Olimpia Grudziądz
Jakub Smektała 10, 35 – Marcin Kaczmarek 63, 69 (k)
Zawisza Bydgoszcz 1-1 Dinamo Moskwa
Karol Angielski 2 – Witalij Djakow 44
Zawisza Bydgoszcz 1-0 Amkar Perm
Szymon Lewicki 75
UD Los Barrios 1-2 Zawisza Bydgoszcz
Nacho Fernández 19 – Karol Angielski 5, Jakub Łukowski 82
Zawisza Bydgoszcz 1-1 Chojniczanka Chojnice
Wasił Panajotow 31 (k) – Marcin Krzywicki

8 meczów: 2 zwycięstwa, 3 remisy, 3 porażki. Bramki: 8:12.

GWIAZDA ZESPOŁU

To nie tylko najlepszy piłkarz Zawiszy, ale również największa gwiazda I ligi. Zawodnik, który prezentowanym poziomem przewyższa zdecydowaną większość pierwszoligowców. Jesienią zdobył w lidze 10 bramek, do których dołożył 1 asystę, a jest przecież… defensywnym pomocnikiem! Wiosną powiększył ten dorobek o trzy kolejne trafienia Kto to taki? Oczywiście kapitan bydgoszczan – Kamil Drygas, który po sezonie zasili szeregi Pogoni Szczecin. Teraz jednak postara się rzutem na taśmę pomóc Zawiszy wrócić do elity.

MECZE PRZY Ł34

Wisła z Zawiszą grała w Płocku dwukrotnie. Rywalizacja zaczęła się w sezonie 1981/1982 od wygranej Nafciarzy 2-0, a  zakończyła się porażką 0-1 w sezonie 2011/2012. Jak będzie za trzecim razem?

BILETY

Aby obejrzeć przedostatni wiosenny mecz przy Ł34, najlepiej zaopatrzyć się w bilet w przedsprzedaży. Szczegółowe informacje dotyczące zakupu wejściówki w ten sposób znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Wisła Płock / Zawisza Bydgoszcz / wikipedia.pl / 90minut.pl / www.hppn.pl
Fot. Wisła Płock