Wielkie, europejskie święto w Płocku. Na Starym Rynku wybrzmiała “Oda do radości”, odtańczono także poloneza [FOTO]

W tym roku w Polsce obchodzona jest 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. W Płocku jubileusz świętowano podczas 25. edycji Pikniku Europejskiego. Na Starym Rynku wybrzmiała “Oda do radości”, a także odtańczono poloneza. 

Wielkie europejskie święto trwało w Płocku od piątku 10 maja do niedzieli, 12 maja. Wspólnie z uczestnikami Pikniku świętowały delegacje z dziesięciu miast partnerskich Płocka: Darmstadt w Niemczech, Fort Wayne w USA, Żytomierza w Ukrainie, Auxerre we Francji, Plewen w Bułgarii, Możejek na Litwie, Bielc w Mołdawii, Rustawi w Gruzji, Sines w Portugalii oraz Bayanzurkh w Mongolii.

Oficjalne otwarcie 25. Pikniku Europejskiego odbyło się w sobotę 11 maja na Starym Rynku. Tam też uczniowie płockich szkół na dwudziestu stoiskach zaprezentowali kraje unijne i swoją aktywność międzynarodową. Na scenie można było oglądać występy kolejnych grup płockich przedszkolaków.

O godz. 17 orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odegrała „Odę do radości”. Chwilę później mieszkańcy i goście Pikniku odtańczyli poloneza, którego poprowadzili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. – Wspólnie z gośćmi z naszych miast partnerskich, a także ambasadorką Gruzji w RP Dianą Zhgenti, sekretarzem ambasady Republiki Litewskiej w RP Eduardem Mažulem, parlamentarzystami Elżbietą Gapińską i Andrzejem Halickim oraz mieszkańcami Płocka otworzyliśmy 25 Piknik Europejski – podkreślił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski w swoim wpisie w mediach społecznościowych.

Nie obyło się też bez słodkiego poczęstunku. Na gości czekał jubileuszowy tort, a także urocze babeczki w kolorze flagi unijnej. Sceną zawładnęli młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Na koniec wystąpiła gwiazda wieczoru Natalia Szroeder.

Fot. Dziennik Płocki oraz UMP.