W Płocku powstaną „Mieszkania dla Seniorów”. Na początek 28 lokali [WIZUALIZACJA]

Niebawem rozpocznie się budowa obiektu przy ul. Sienkiewicza 21, będzie się w nim znajdowało 28 mieszkań jedno – i dwupokojowych. Lokale będą przeznaczone dla seniorów. Po autorskim programie skierowanym do młodych mieszkańców Płocka – „Mieszkania na start”, Płock przystępuje do realizacji projektu skierowanego do osób powyżej 60 roku życia.

W czwartek, 15 grudnia, została podpisana umowa pomiędzy spółką Inwestycje Miejskie a EURODOM Sp. z o.o. na budowę pierwszych w Płocku mieszkań dla seniorów. – Opracowany w ratuszu program dla seniorów korzysta z rozwiązań, które sprawdziły się wśród młodych mieszkańców Płocka. Przyglądamy się też bacznie działaniom innych miast w tym zakresie – mówił na konferencji prasowej prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

Osoby, które będą zainteresowane przystąpieniem do Programu „Mieszkania dla Seniorów” przede wszystkim muszą mieć ukończone 60 lat i spełniać jeszcze kilka warunków. – Po pierwsze dochody wnioskodawców muszą się mieścić w określonych granicach, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Po drugie wnioskodawcy nie będą mogli posiadać tytułu prawnego do innego lokalu, którego wartość przewyższa wartość lokalu, który będą mogli otrzymać. Seniorom zakwalifikowanym do Programu lokale będą wynajmowane na czas oznaczony, przy czym łączny czas najmu nie będzie ograniczony – wymienia Marzena Kapuścińska, z biura prasowego ratusza.

Nowa inwestycja stanie przy ul. Sienkiewicza 21. Został zaprojektowany jako niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Pomieści on 28 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Na tyłach nowej inwestycji zbudowanych zostanie 17 miejsc parkingowych. Na podwórku zaplanowano również miejsca na poletka uprawowe oraz dwa zbiorniki na wodę deszczową. W pobliżu placu rekreacyjnego znajdzie się altana ogrodowa. – Do dyspozycji seniorów będzie też plac postojowy dla rowerów ze stojakami, ławki parkowe, stoły oraz stoły do gry w szachy, a także siłownia pod chmurką. Wszystko to, po to by nowi mieszkańcy mieli zapewnione optymalne warunki do życia i rozwoju relacji sąsiedzkich – tłumaczy Kapuścińska. Dodaje, że mieszkania dla seniorów będą przygotowane pod klucz.

Przy projektowaniu pomyślano o wszystkim, dla mieszkańców całego budynku, jako segment integracyjny zaplanowano bowiem… świetlicę, która zostanie zlokalizowana na parterze i będzie dostępna dla wszystkich lokatorów. Warto dodać, że na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne.

Na wybudowanie nowej inwestycji płocki ratusz dał inwestorowi 20 miesięcy. – Nowych lokatorów przy ul. Sienkiewicza 21 będzie można się spodziewać w czwartym kwartale 2024 r. – podkreśla Kapuścińska.

Wartość inwestycji to prawie 9,8 mln zł, na którą miasto pozyskało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fot. UMP (Wizualizacja)