W Łęgu Probostwie oddano hołd zamordowanym. Wśród składających kwiaty władze Powiatu Płockiego [FOTO]

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” odbyły się także w powiecie płockim w miejscowości Łęg Probostwo. Przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych zamordowanych w latach 1945-1947 złożył kwiaty m.in. starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz.

1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Święto jest wyrazem hołdu dla wojskowych z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia. Jest to święto państwowe ustanowione w 2010 roku. Data wyznaczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiąże się z egzekucją wojskowych należących do podziemia antykomunistycznego.

1 marca 1951 roku zostało zamordowanych siedmiu członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: prezes IV Zarządu Głównego WiN – ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel. Do egzekucji doszło w mokotowskim więzieniu.

Jak co roku, uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” odbyły się również w Łęgu Probostwie. Po wspólnej modlitwie, tradycyjnie zakończyły się one przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych zamordowanych w latach 1945-1947 przez nigdy nieosądzonych funkcjonariuszy MO i UB posterunku milicji w Łęgu Probostwie, pod którą kwiaty i wieńce złożyli m.in. starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Płockiego Bogdanem Banaszczakiem.

W uroczystości uczestniczyli również burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec wraz z radnymi, a także mieszkańcy. Poczet sztandarowy Powiatu Płockiego reprezentowali: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Magdalena Woja oraz powiatowi radni Bogusław Jankowski i Maciej Jabłoński.

Źródło i fot: Starostwo Powiatowe w Płocku.