Jeszcze więcej miejsc w płockich żłobkach. Miasto zawnioskowało o duże kwoty

Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach to cel wielu samorządów w kraju. Władze Płocka również myślą o najmłodszych mieszkańcach. – W planach jest utworzenie kolejnych takich 186 miejsc. W tym celu złożyliśmy wniosek do programu MALUCH+ – poinformował prezydent miasta, Andrzej Nowakowski.

Aby zrealizować ten cel, Płock zawnioskował o ponad 13 mln 800 tys. zł dofinansowania. Pierwszy wniosek, z którego pieniądze mają być przeznaczone na przebudowę, rozbudową, adaptację i doposażenie nowych miejsc jest na kwotę 8 204 508,36 zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Drugi na pokrycie części kosztów związanych z funkcjonowaniem nowych miejsc na kwotę 5 604 552,00 zł ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

– Za tę kwotę zamierzamy m.in. zaadaptować pomieszczenia nad żłobkiem przy ul. Kleeberga i stworzyć tam 68 nowych miejsc. Chcemy również, aby w budynku przy ul. Kossobudzkiego, w miejscu, w którym teraz uczą się najmłodsze klasy Szkoły Podstawowej nr 3, powstał piąty żłobek miejski dla 118 maluchów. Wszystko będzie jednak zależało od wysokości dofinansowania – wyjaśnia prezydent Płocka. Czy plany będzie można wprowadzić w życie? To okaże się w maju 2023. Jest to bowiem szacunkowy termin rozstrzygnięcia konkursu.

Prezydent przekazał również informację o wynikach innego konkursu, który w styczniu ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. – Już teraz wiemy, że zdobyliśmy 492 tys. złotych na realizację programu „Profesjonaliści w zawodzie” – wyjaśnia Nowakowski. I podkreśla, że skorzystają uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych nr 1, którzy wezmą udział m.in. w stażach i zajęciach specjalistycznych.

Fot. UMP (Żłobek przy ul. Kleeberga)