Tańce ludowe z całego świata, czyli Vistula Folk Festival. Już od dziś Płock ponownie stolicą folkloru

Już od dziś w Płocku zespoły z różnych stron świata zaprezentują swoje tańce oraz obyczaje ludowe. Mowa oczywiście o najbarwniejszym i najbardziej tanecznym festiwalu, czyli Vistula Folk Festival 2023. Impreza potrwa od wtorku 22 sierpnia, aż do soboty 27 sierpnia. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów zaprasza na 11. edycję nadwiślańskiej imprezy.

Podczas tegorocznej Vistula Folk Festival w Płocku będą gościć zespoły z różnych zakątków świata. Na przykład, zespół Dor Transilvan Ensemble z Rumunii przypomni widzom o swoim ważnym dziedzictwie muzycznym. Ich energetyczna muzyka i charakterystyczne rytmy z pewnością poruszą serca miłośników folkloru. Z Ukrainy przyjedzie Gorytsvit Zenon Kolobych Folk Dance Ensemble. Zespół jest znany ze swoich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Ich występ będzie prawdziwą ucztą dla oczu i uszu. Egipski folklor w nowoczesnym wydaniu zabrzmi dzięki zespołowi Kythara Institute. Tumen przybliży uczestnikom koncertu dziedzictwo Mongolii poprzez tradycyjne instrumenty i śpiew gardłowy. Ensemble Prvi Partizan z Užic zaprezentuje z kolei bogactwo kultury narodu serbskiego.

We wtorek 22 sierpnia rozpocznie się prezentacja zespołów. POKiS zaprasza na spotkanie z gośćmi festiwalu, które odbędzie się o godz. 18, na Stary Rynek przed ratuszem.

W środę 23 sierpnia o w Parku Północnym o godz. 18:30 odbędzie się Koncert Inauguracyjny, który będzie przedsmakiem sobotniego wydarzenia. – Formuła będzie inna niż do tej pory. O wszystkim przekonacie się Państwo zajmując wygodne miejsca pod sceną – zapowiadają organizatorzy. Tego dnia na specjalnie przygotowanym stoisku będzie także możliwość zakupu biletów na sobotni Koncert Galowy w Amfiteatrze.

Również w środę na scenie w Parku Północnym odbędzie się drugi etap przesłuchań konkursowych w ramach konkursu piosenki ludowej Vistula Folk Voice. Pierwszy etap przesłuchań odbył się 19 sierpnia.

W czwartek 24 sierpnia POKiS zaprasza na Spotkanie z Kulturą Mongolii, które rozpocznie się o godz. 19:00 na Starym Rynku. Będzie to okazja do poznania zwyczajów i przybliżenia wiedzy o przodkach naszych przyjaciół z zespołu Tumen.

W piątek, 25 sierpnia, festiwal przeniesie się ze Starówki na Bulwary Wiślane, aby bawić się w rytmach muzyki góralskiej. Tym razem o godz. 19:00 dla widzów zagra zespół Duet Gajda – Gosia oraz Seweryn Gajda. Członkowie zespołu to rodzeństwo, któremu muzyka towarzyszyła od dziecka. Grają bardzo zróżnicowaną muzykę, głównie karpacką z różnorodnym podłożem kultur wielu narodowości, jakie dawniej zamieszkiwały tereny bieszczadzkich gór. Są to melodie: łemkowskie, bojkowskie, góralskie, słowackie czy żydowskie. W ich repertuarze usłyszymy również elementy muzyki rozrywkowej, połączonej z muzyką klasyczną oraz filmową. – Jedno jest pewne, zapamiętacie ten występ na długo – zapewniają organizatorzy.

W sobotę, 26 sierpnia, to jak zwykle… wisienka na torcie Vistula Folk Festival. Dyrektor festiwalu Piotr Onyszko nie chce zdradzić wszystkiego, co zobaczymy i usłyszymy już o godz. 19:30 w sobotni wieczór. Twierdzi natomiast, że na pewno zaskoczy wszystkich, a tegoroczna edycja będzie jeszcze lepsza od poprzedniej. Podczas tego wydarzenia widzowie poznają również zwycięzcę konkursu piosenki ludowej Vistula Folk Voice, który w ramach wygranej, wystąpi na deskach Amfiteatru.

Na zakończenie pięciodniowej imprezy, czyli w niedzielę, 27 sierpnia, odbędzie się wspólna msza święta, w której udział wezmą muzycy ze wszystkich krajów. Na mszę do Bazyliki Katedralnej organizatorzy zapraszają 27 sierpnia o godz. 11:30. Później, o godz. 12:30, spod Katedry, ulicą Tumską, przejdzie symboliczny korowód składający się ze wszystkich zaproszonych zespołów foklorystycznych. Na sam koniec o godz. 13:00 uczestnicy będą mieli okazję do wspólnej zabawy z zespołami. Wspólna impreza odbędzie się na ulicy Tumskiej.

Bilety na Koncert Galowy są nadal dostępne. Można je zakupić w cenie 20 złotych w Bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10) oraz na bilety.pokis.pl. Jeśli jesteś posiadaczem PłocKarty, za bilet zapłacisz jedyne 5 zł, a za okazaniem legitymacji szkolnej tylko 1 zł. W dniu koncertu cena biletu dla wszystkich wyniesie 25 zł.

Bilety będzie też można nabyć stacjonarnie w dniach:

23.08.2023 – Koncert Inauguracyjny – Park Północny – 17:00 – 20:30
24.08.2023 – Bileteria POKiS – Jakubowskiego 10 – 7:30 – 17:00
26.08.2023 – Koncert Galowy – Wejścia od Hotelu Starzyński oraz od Bulwarów Wiślanych – 17:30 – 19:30

Program festiwalu jest dostępny na stronie Vistula Folk Festival

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.