Rockowe brzmienie na zakończenie wakacji w Płocku. Summer Fall Festival już w sobotę…

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów zaprasza na kolejną edycję Summer Fall Festival! Rockowe pożegnanie lata odbędzie się w najbliższą sobotę 3 września od godz. 16:00 w płockim Amfiteatrze. Na scenie wystąpią zespoły Illusion, Kobranocka, FlapJack, Kozak System, KSU oraz Zenek Kupatasa.

Zespół Illusion został założony w 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja), do których wkrótce dołączył Jarek Śmigiel (bas). Już w 1993 r. zespół zwyciężył w konkursie Marlboro Rock-in, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Sztuki w Żarnowcu i pojawił się w Szwajcarii na festiwalu Gampel. W latach 90. Illusion wydał pięć albumów, a piosenkami „Nóż”, „Vendetta” czy „Cierń” szybko i na długo zyskał uznanie fanów ciężkiego brzmienia. Był nominowany do Fryderyków i zdobył trzy złote płyty w czasach, gdy przyznawano je za sprzedaż minimum 100 tys. egzemplarzy.

Kolejnym zespołem, który wystąpi na deskach płockiego amfiteatru jest Kobranocka. Pierwszy koncert formacji odbył się w sierpniu 1985 w warszawskiej Riwierze na festiwalu Poza Kontrolą. Występ zebrał dobre recenzje. Zaproponowano grupie wspólną trasę po Polsce z zespołem Die Toten Hosen. W styczniu 1986 powstały pierwsze nagrania, a w sierpniu 1986 Kobranocka zagrała na festiwalu w Jarocinie. Muzycy byli przekonani, że występują jako goście. Okazało się, że zdobyli największą ilość głosów publiczności. Oprócz niezliczonej ilości koncertów w Polsce, Kobranocka koncertowała między innymi w Niemczech, Anglii, Irlandii, Szkocji, Rosji i USA. Kapela wystąpiła w roli supportu na polskich koncertach Guns’n’Roses i Scorpions. Przez ponad trzy dekady istnienia, z toruńskim zespołem współpracowało wielu wybitnych artystów, między innymi Kayah, Edyta Bartosiewicz, Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz, Ewelina Flinta i wielu innych.

Z kolei Flapjack powstał w 1993 roku z inicjatywy Roberta „Litzy” Friedricha i Macieja „Ślimaka” Starosty (obaj z zespołu Acid Drinkers). Pozycję drugiego gitarzysty objął Maciej Jahnz, z którym Litza grał wcześniej w zespole Slavoy. Basistą został Jacek „Hrap-Luck” Chraplak, późniejszy realizator dźwięku, do składu dołączył również Marcin „Wimek” Wimońć, wokalista i saksofonista zespoły Squot. Przez pewien okres gitarzystą Flapjacka był także nieodżałowany Aleksander „Olass” Mendyk. Rolę wokalisty, po kilku zmianach personalnych, ostatecznie objął Grzegorz „Guzik” Guziński z trójmiejskich formacji Red Rooster i Ndingue. Flapjack ma w swoim dorobku cztery płyty („Ruthless Kick”, „Fairplay”, Juicy Planet Eart” i „KeepYourHeads Down”) oraz wiele koncertów i tras koncertowych z zaprzyjaźnionymi zespołami polskiej sceny metalowej, grał również na jednej scenie m.in. z legendarnym Faith No More. W styczniu 2021 roku zmarł wokalista zespołu, Grzegorz „Guzik’ Guziński, pozostawiając po sobie pustkę w sercach fanów i muzyków, z którymi współpracował.

Kozak System to ukraiński zespół muzyczny, który powstał w lutym 2012 roku z byłych członków grupy Hajdamaky. Muzykę zespołu określa się jako: rock, ska, punk, reggae, kozak-rock i tradycyjna muzyka ukraińska oraz bałkańska. W 2012 roku muzycy realizowali wspólne projekty z Tarasem Czubajem i Saszką Położynskim. W kwietniu 2012 roku został nakręcony teledysk do utworu „Szabla”, który stał się pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzący album. Jesienią 2012 roku zakończyły się prace nad pierwszą płytą zespołu, która, jak promujący ją singel, otrzymała tytuł „Szabla”. Do współpracy zaproszono wielu ukraińskich muzyków i literatów – wśród nich znaleźli się: Saszko Położynski (zespół Tartak), Andrij Sereda (zespół Komu Wnyz), Katia Chill, Dmytro Łazutkin, Jurko Izdryk i Serhij Żadan. Premiera albumu na Ukrainie odbyła się w listopadzie 2012 roku, zaś w Polsce płyta ukazała się w lutym 2013, nakładem wytwórni Lou&Rocked Boys.

KSU to zespół należący do najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny punkrockowej. Początki działalności zespołu datowane są na 1977 rok, kiedy w Ustrzykach Dolnych, grupa nastolatków postanowiła zająć się muzykowaniem. Pierwszy skład stanowili Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk – wokal, gitara, Bogdan „Bohun” Augustyn – saksofon i śpiew , Wojciech „Ptyś” Bodurkiewicz klawisze, Waldemar Kuzianik „Burek” – perkusja oraz Lesław Tomków „Plaster” – gitara basowa. Mimo szczerych chęci, początkowo, granie wychodziło ze średnim efektem, a repertuar bazował głównie na przeróbkach brytyjskich wykonawców jak Led Zeppelin, Black Sabbath czy Deep Purple. W trakcie trzydziestoletniej historii zespołu, przez jego skład przewinęło się ponad trzydzieści osób. W 2009 roku w składzie (oczywiście poza liderem Siczką) znaleźli się: Leszek „Dziaro” Dziarek – perkusja, Paweł „Gaweł” Gawlik – gitara basowa, Jarosław „Jasiu” Widawa – gitara solowa oraz Mateusz „Joseph” Sowa (także ta sama funkcja).

Zenek Kupatasa to muzorobol polskiej sceny niezależnej. Od 1997 roku czynnie tworzy, pisze piosenki i wydaje płyty na przekór wszystkim przeciwnościom. Mając 15 lat założył zespół Kabanos, któremu przewodził przez 21 lat. Obecnie, wydaje swoje piosenki pod własnym szyldem, spuszczony z łańcucha konwenansów, praw i zasad rynku muzycznego nagrał w trzy lata siedem albumów. Jego najnowsza, ósma płyta „O!” popularności przebiła wszystkie poprzednie płyty. Na koncertach nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Jego koncerty zawsze są otwarte na publikę, gdzie zaciera siê granica między zespołem, a publicznością. Wspomagają go w tym na scenie: Antoni Tomaszek (bas), Jurek Dostał się-Halapenio-Butelka-Łapa (gitara) i Pierre Luigi Pierogi (perkusja).

Bilety w cenie 60 zł (przedsprzedaż) są dostępne na stronie bilety.pokis.pl oraz stacjonarnie w bileterii POKiS (ul. Jakubowskiego 10).
oraz online:
bilety.pokis.pl https://tiny.pl/whhbc,
Ticketos  https://ticketos.pl/event/4576,
Ticketmaster https://www.ticketmaster.pl/…/summer-fall…/1000428
Biletomat https://www.biletomat.pl/…/summer-fall-festival-2022…/
eBilet https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/summer-fall-festival/

W dniu festiwalu bilety dostępne będą także przy wejściu w cenie 70 PLN. Organizatorzy wskazują, że liczba miejsc jest ograniczona. Bramy festiwalu zostaną otwarte o godzinie 15:00, zaś część koncertowa rozpocznie się o godzinie 16:00.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.