Przyszły prezydent, wójt lub burmistrz może jest wśród nich. Kto wygrał wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Płockiego?

Młodzież z powiatu płockiego wybrała swoich przedstawicieli, którzy będą zasiadali w Młodzieżowej Radzie Powiatu Płockiego. Wybory były przeprowadzone wśród uczniów powiatowych szkół średnich. Jest to pierwsza kadencja MR Powiatu Płockiego – organu, który będzie działał przy Starostwie Powiatowym w Płocku.

– To wyjątkowa, potrzebna i wpisująca się pięknie w nurt odzyskanej właśnie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego inicjatywa, coraz popularniejsza w samorządach – mówił starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz, w listopadzie ubiegłego roku podczas inauguracji kampanii wyborczej do Młodzieżowej Radzie Powiatu

Zdaniem starosty płockiego inicjatywy te pokazują, jak ważny jest oddolny głos społeczny, zwłaszcza jeśli mowa o pokoleniu, które za kilka lat uzyska pełnię praw wyborczych lub dojrzeje do decyzji o czynnym włączeniu się w działania na rzecz społeczeństwa czy lokalnego środowiska. – Samorządowi Powiatu Płockiego bardzo zależało na międzypokoleniowej współpracy i jeszcze uważniejszym wsłuchaniu się w głos młodych ludzi – podkreślał wówczas Ziemkiewicz.

Młodzieżowa Rada Powiatu Płockiego jest zaplanowana jako inicjatywa wspierająca i upowszechniającą ideę samorządności oraz demokracji. Radnymi są uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy mieszkają na terenie powiatu płockiego. Młodzi ludzie należący do nowo powołanej rady z założenia, mają spełniać rolę doradczą, wspierającą władze powiatu.

W Młodzieżowej Radzie Powiatu zasiada 23 radnych. Są to przedstawiciele szkół średnich, które znajdują się na terenie powiatu płockiego. Wybory członków rady poprzedziła kampania wyborcza.

Skład Młodzieżowej Rady Powiatu Płockiego I kadencji 

Okręg Wyborczy nr I – Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie

Borowska Klaudia
Opała Dawid
Szwejkowski Krystian
Gozdan Daria
Winczyńska Zuzanna

Okręg Wyborczy nr II – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Drobinie

Baczyński Kacper
Gajewski Adrian

Okręg Wyborczy nr III – Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku

Klekowicka Magdalena
Michalska Julia
Garlej Bartosz
Dolny Mateusz
Szczawiński Miłosz

Okręg Wyborczy nr IV – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica

Ryfa Przemysław
Zarzycki Jakub
Michalska Nikola
Górska Zofia
Kacprzak Maja
Gientka Kinga

Okręg Wyborczy nr V – Starostwo Powiatowe w Płocku

Kruszeński Dorian
Natkowski Dawid
Adamczyk Wiktor
Kinalski Adam
Mroczkowska Olga

Fot. Archiwum Starostwo Powiatowe w Płocku.