Ponad 500 osadzonych więcej w płockim Zakładzie Karnym. Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowych obiektów

Kiedy inwestycja przy ul. Sienkiewicza 22 w Płocku dobiegnie końca, znajdzie się w niej miejsce dla ponad 1100 więźniów. Obecnie w placówce może przebywać ponad 600 odsiadujących wyroki. Po rozbudowie mury więzienia pomieszczą prawie dwa razy więcej skazanych. A Płock stanie się trzecim co wielkości Zakładem Karnym w Polsce.

W piątek, 27 stycznia, pod nową inwestycję wmurowano kamień węgielny. “Przedsięwzięcia w tej skali więziennictwo województwa mazowieckiego jeszcze nie widziało. Ta inwestycja jest bardzo ważna z perspektywy Służby Więziennej. Jako lepsze miejsce zakwaterowania, lepsze miejsce wykonywania służby” – mówił, cytowany przez Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, obecny na uroczystości wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

“W pierwszym programie przeznaczono ponad 1,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych, a także na poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych więziennictwa” – informuje biuro ministerstwa.

Jak wynika z notatki prasowej “drugi program modernizacyjny to kolejne 2 miliardy złotych”. “Na kapitał ludzki, na wynagrodzenia, na podwyżki, na kolejne dofinansowania. Ale również na uzbrojenie, szkolenie i sprzęt dla funkcjonariuszy. To także inwestycje w nowe miejsca dla osadzonych” – mówił Woś w Płocku.

W nowych obiektach Zakładu Karnego, które powstaną w Płocku będzie miejsce dla 500 osadzonych. Oprócz dwóch budynków powstanie nowoczesna infrastruktura towarzysząca, m.in. 16 placów spacerowych dla osadzonych, nowa brama wjazdowa, droga i miejsca postojowe, oświetlenie LED. Planowana jest również budowa hali produkcyjnej, w której zatrudnienie znajdzie ok. 50 osadzonych.

Po zakończeniu budowy będzie to jedna z większych jednostek więziennictwa w Polsce. Dokładnie trzecia zaraz po Białołęce i Przytułach Starych.

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.