Adam Struzik przed ośrodkiem radioterapii w Płocku: ówczesny minister zdrowia obiecywał tutaj złote góry [FOTO]

– Uważam, że politycy partii rządzącej, jeśli są konsekwentni i szanują obywateli całego subregionu płockiego i województw sąsiednich, to w tym procesie pomogą – mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. I podkreślił: –  zapytamy ich o to w kampanii wyborczej.

Budowa ośrodka radioterapii w Płocku wkracza w decydującą fazę. W piątek, 27 stycznia, dziennikarze mediów lokalnych mogli obejrzeć postęp prac, a także wziąć udział w konferencji prasowej. – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w połowie roku będziemy mieli zakończenie prac w sensie budowlanym – mówił Adam Struzik. Przyznał, że w tej chwili samorząd województwa musi pozyskać około 50 mln zł na wyposażenie placówki.

– Przypomnę, że będzie tu najnowocześniejsza aparatura diagnostyczna i terapeutyczna. Mam tu na myśli urządzenie do diagnostyki zmian nowotworowych jakim jest PET, oczywiście rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, ale co najważniejsze – dwa akceleratory, dotyczące już leczenia zmian nowotworowych – wymieniał marszałek.

– Korzystając z okazji chciałbym zaapelować do polskiego rządu, do ministerstwa zdrowia i do polityków – zwłaszcza partii rządzącej – o to żeby teraz włączyli się w pomoc w wyposażeniu ośrodka – zaapelował Adam Struzik. – Cztery lata temu podczas kampanii wyborczej, kiedy była dyskusja, jak zbudować ten ośrodek radioterapii w Płocku, to ówczesny minister zdrowia, pan Łukasz Szumowski, obiecywał tutaj złote góry.

Dalej marszałek nawiązał do tego, że Szumowski został wybrany do Sejmu z okręgu płocko-ciechanowskiego. – Dzisiaj nawet nie jest posłem, bo z tego zrezygnował – dodał Struzik. – Rozumiem, że partia rządząca konsekwentnie powinna ze swoich deklaracji się wywiązywać i oczekujemy, że z programów rządowych – mówił. – Nie zamierzam wskazywać źródeł, ale oczekuję od obecnego ministra zdrowia, dofinansowania do tej inwestycji w kwocie około 50 mln zł na zakup sprzętu. 

– Ta inwestycja jest na mapie potrzeb zdrowotnych, jest zatwierdzona przez ministra zdrowia i teraz oczekujemy konkretnego wsparcia – mówił marszałek. – Panie ministrze bardzo serdecznie prosimy o tą pomoc. O to, aby znalazły się pieniądze na wyposażenie ośrodka. Uważam, że politycy partii rządzącej, jeśli są konsekwentni i szanują obywateli całego subregionu płockiego i województw sąsiednich, to w tym procesie pomogą. Zapytamy ich o to w kampanii wyborczej – zaznaczył Struzik.  

Obecny na konferencji prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski dziękował marszałkowi województwa, za determinację, zaangażowanie i za wiarygodność. Przypomniał, że współpraca pomiędzy samorządami Mazowsza oraz Płocka od wielu lat w równych dziedzinach owocuje wieloma ważnymi inwestycjami. – Ta inwestycja dla mieszkańców Płocka i regionu jest oczekiwaną i chyba najważniejszą – mówił o powstającym ośrodku radioterapii. – Dziękuję za doskonałą współpracę z panem dyrektorem, bo właściwie wszystkie kwestie związane z pozwoleniami przebiegała bez zakłóceń. Wszyscy mamy świadomość, że jest to bardzo potrzebna inwestycja i bardzo ważny cel – zaznaczył.

– Pan marszałek wspomniał o wiarygodności. Oczywiście, to co razem realizujemy dla mieszkańców Płocka i regionu konsekwentnie wykonujemy, dotrzymując słowa. Natomiast te deklaracje, które padały kilka lat temu, wierzę, że pamiętają nie tylko mieszkańcy Płocka i regionu, ale także ci, którzy je składali – mówił dalej Nowakowski. – Pan marszałek razem z zarządem województwa podjęli bardzo dobrą decyzję o budowie bardzo oczekiwanej inwestycji w Płocku. Teraz czas na kolejny krok, na doposażenie placówki, o to apelujemy do tych, którzy te obietnice kilka lat temu składali – podsumował. 

Pierwsi pacjenci? – Rok 2024 

Ośrodek radioterapii, który powstaje w Płocku jest aktualnie w stu procentach finansowany ze środków województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji to 80 mln. zł. Zakończenie budowy wraz zakupem wyposażenia jest planowane na koniec 2023 r. Kiedy pierwsi pacjenci? – Myślę, że pierwszy kwartał 2024 roku to jest taki realny termin, kiedy możemy uruchomić ośrodek – odpowiadał na pytanie dziennikarzy Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. 

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Umowa z wykonawcą została podpisana 29 października 2021 r. Na wykonanie wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych wykonawca ma czas do 28 października 2023 roku. Na parterze znajdą się: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej. Na pierwszym piętrze trzykondygnacyjnego obiektu będzie znajdował się oddział chemioterapii dziennej, a na drugim onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii. Dodatkowo w ośrodku znajdzie się pracownia brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażona w dwa akceleratory. Powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT, zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace związane z wykończeniem wnętrza budynku oraz prace instalacyjne. Powierzchnia obiektu to 7,5 tys. metrów kwadratowych.

– Widząc postęp prac budowlanych, przygotowujemy się już teraz do postępowań przetargowych na zakup sprzętu i aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia. Postępowania ogłosimy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, tak by z końcem tego roku zamknąć całą inwestycję i w przyszłym roku móc przyjmować pacjentów – tłumaczył Stanisław Kwiatkowski. 

Placówka już szuka kadry, która będzie do dyspozycji pacjentów. – Potrzebujemy lekarzy radioterapeutów, których jest bardzo mało w Polsce, a także fizyków atomowych, których kształcą tylko dwie szkoły w całym kraju w Częstochowie i w Bydgoszczy, jest to bardzo deficytowy zawód – zaznaczył dyrektor szpitala. – Myślę, że nam się uda te minimum obsady kadrowej zdobyć – dodał. Przyznał również, że placówka jest w trakcie ustaleń i rozmów w sprawie zatrudnień kadry.

Ośrodek radioterapii powstający na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przy ul. Medycznej 19, finalnie będzie nosił nazwę Płockie Centrum Onkologii.

Fot. Dziennik Płocki