Które płockie zabytki znalazły się na liście? Miasto wnioskuje o 29,9 mln zł dofinansowania na ich renowację

– Chcemy pozyskać prawie 29,9 mln zł dofinansowania na dziesięć inwestycji – osiem zabytków znajduje się w rękach miasta i dwa – w prywatnych – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Na te przedsięwzięcia płocki ratusz będzie się starał o fundusze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski złożono 13 marca.

Prawie po milionie złotych płocki ratusz chce pozyskać na remont i prace konserwatorskie, które byłby przeprowadzone przy rogatkach dobrzyńskich i południowej rogatce warszawskiej. – Na prace przy pozostałych zabytkach potrzebujemy więcej środków, dlatego wystąpiliśmy o maksymalną dotację, czyli po 3,5 mln zł na każdy – wyjaśnia Marta Komorkowska, z biura prasowego ratusza.

Jeżeli uda się uzyskać dotacje nowe życie zyska budynek, w którym kiedyś mieścił się carski urząd skarbowy. Obiekt jest z czerwonej cegły, a znajduje się przy ul. 1 Maja 11. – Dziś urzęduje tam Szkoła Podstawowa nr 6, a jej wiekowa siedziba wymaga zabezpieczenia przed wilgocią i utratą ciepła, modernizacji wentylacji i dostosowania do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością – wymienia Komorkowska. Dodaje, że „Szóstka” nie jest jedyną szkołą, która znalazła się na liście.

– Chcemy pozyskać środki na remont elewacji Jagiellonki, m.in. renowację dekoracyjnych elementów, wymianę okien i naprawę tarasu widokowego na dachu – podkreśla Marta Komorkowska. Renowacji wymaga również Książnica Płocka. Na odnowienie tego zabytku potrzeba 5 mln zł. – Dwa miliony więcej potrzeba na prace przy moście im. Legionów Piłsudskiego. Zabytkowa konstrukcja potrzebuje wzmocnienia, aby wytrzymać rosnące natężenie ruchu – mówi o kolejny zabytku na liście. – Najdroższym wśród miejskich wniosków jest kompleksowy remont budynku z IXX w., w którym znajduje się Urząd Stanu Cywilnego. Jego odrestaurowanie oszacowano na ponad 10,5 mln zł, a dofinansowanie ma pokryć ok. 33 proc. tych kosztów.

Zasady programu obudowy zabytków pozwalały na ubieganie się o wsparcie finansowe również inwestycji prywatnych. Jednak właściciele nieruchomości czy ruchomości znajdujących się na terenie Płocka mogli zgłaszać się tylko za pośrednictwem urzędu. Od 6 do 20 lutego trwał nabór ich wniosków. – Wpłynęło siedem takich wniosków, jeden z powodów formalnych nie był brany pod uwagę – zaznacza Komorkowska. – Komisja oceniła każde ze zgłoszeń według siedmiu kryteriów. Przyznane punkty były podstawą do stworzenia listy projektów. Te z najwyższą punktacją zostały rekomendowane do zgłoszenia do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – wyjaśnia. To renowacja bazyliki katedralnej i zespołu klasztorno-kościelnego Mariawitów.

– Parafia katedralna wnioskuje o prawie 3,5 mln zł na wykonanie prac konserwatorskich przy elewacji katedry w części transeptu i prezbiterium. Planuje oczyszczenie i scalenie kolorystyczne części polichromii. Natomiast Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP chciałby przeprowadzić m.in. kompleksową renowację ścian zewnętrznych neogotyckiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, odnowić schody zewnętrzne i spękany łuk ceglany nad jedną z bram prowadzących na teren zabytkowego obiektu.

Fot. UMP.