Pacjenci stracili na wadze… blisko tonę. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku chwali się zabiegami bariatrycznymi

Blisko tonę stracili pacjenci II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, którzy przeszli zabieg rękawowej resekcja żołądka – chwali się Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Jest to druga metoda, po implantacji balonu żołądkowego, stosowana w ramach leczenia otyłości w placówce. Pierwszy tego typu zabieg w Płocku wykonano 16 grudnia 2021 roku.

O rękawowej resekcji żołądka w płockim szpitalu na Winiarach pisaliśmy na naszych łamach kilka miesięcy temu w artykule: W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku leczenie otyłości wkroczyło w kolejny etap. Ogromny sukces lekarzy

Wówczas zespół lekarzy był zaledwie po czterech zabiegach. Zatem medycy byli na początku drogi leczenia otyłości u swoich pacjentów. Okazuje się, że na zabiegi jest ogromne zapotrzebowanie. I co najważniejsze, podjęcie decyzji o rozwoju bariatrii w szpitalu przynosi obopólne efekty. Pacjenci są coraz lżejsi, a lekarze mają coraz większe doświadczenie.

– Wskazaniem do zabiegu jest wysoka masa ciała i wskaźnik BMI powyżej 35 kg/m^2 oraz występowanie chorób współistniejących, które są spowodowane nadwagą tj. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia przemiany lipidów, choroba zwyrodnieniowa stawów, obturacyjny bezdech senny lub wartość 40 kg/m^2 u pacjenta bez powikłań otyłości – wyjaśnia WSzZ w Płocku.

Aby zakwalifikować się do zabiegu, najpierw należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdzi otyłość i wyda skierowanie. – Następne kroki należy skierować do naszej poradni bariatrycznej, która funkcjonuje w ramach szpitalnej Poradni Chirurgii Ogólnej – mówi dr Łukasz Murlikiewicz, zastępca kierownika II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej WSzZ w Płocku.

– Sam zabieg polega na resekcji większej części żołądka i uformowaniu z jego pozostałości mankietu o zmniejszonej pojemności, przez co pacjent spożywa mniejszą ilość posiłków i chudnie – wyjaśnia lekarz. – Efekt końcowy jest jednak zależny od pacjenta – podkreśla. – Od tego, czy jest w stanie zmienić swój tryb życia – dodaje. – My po operacji pomagamy w ramach wspomnianej wyżej poradni, ale to przede wszystkim pacjent musi wyrobić u siebie nowe, zdrowe nawyki. A że warto, niech świadczy fakt, iż jeden z naszych pierwszych pacjentów po operacji stracił blisko 60 kilogramów – podkreśla doktor Murlikiewicz.

Zabiegi rękawowej resekcji żołądka na II Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku wykonywane są od 2021 r. Wprowadzenie ich było możliwe dzięki programowi ETHICON STEP ACADEMY, który zaoferowała polskim placówkom medycznym firma Johnson&Johnson Poland.

– Super. Jesteśmy zakwalifikowani. Działamy i rozwijamy się dalej  – skomentował we wrześniu 2020 roku zakwalifikowanie się szpitala do programu Przemysław Galbfach, ordynator II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologii w placówce. Lekarz nie ukrywał wówczas, że jest to “siedmiomilowy krok w rozwoju chirurgii w WSzZ w Płocku”. Do udziału w programie wytypowano dwóch płockich chirurgów doktora Łukasza Murlikiewicza i lekarza Mateusza Czerwińskiego.

Głównym założeniem programu było poszerzenie wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych m.in. z zakresu technik operacyjnych, komplikacji w chirurgii jamy brzusznej, bezpieczeństwa stosowania sprzętu i innych wyrobów medycznych bazując na najwyższych światowych standardach oraz wiedzy i doświadczeniu kilkunastu polskich klinicystów.

Fot. Archiwum prywatne Przemysław Galbfach.