Park Mościckiego stał się ozdobą i wizytówką Radziwia. Miejsce na miarę XXI wieku [FOTO]

Co by nie mówić, to w tej chwili Park Mościckiego stał się ozdobą i wizytówką Radziwia. W ramach programu „Rozwój terenów zieleni w mieście Płocku” ratusz urządził już pasaż Roguckiego oraz pl. Dąbrowskiego i teren rekreacyjny przy u. Hermana. – Teraz przyszedł czas na Park Mościckiego – mówił prezydent Andrzej Nowakowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Inwestycja tylko pozornie była łatwa. Wcześniej w tym miejscu było dzikie wysypisko gruzu i musieliśmy część gruntów wymienić – zaznaczył nadzorujący płockie inwestycje wiceprezydent Jacek Terebus. Przypomniał, że Park Mościckiego powstał na terenie, który ma 2,5 ha, z których 2 ha stanowi powierzchnia biologicznie czynna w postaci drzew, krzewów, bylin. Spółka Zielony Ogród, która jest wykonawcą inwestycji, zbudowała też nowe chodniki, zainstalowała oświetlenie terenu oraz ustawiła elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, leżaki i stojak rowerowy. Powstały również dwa place zabaw – większy o nawierzchni poliuretanowej i mniejszy o nawierzchni piaszczystej.

Niekwestionowaną ozdobą parku jest plac wodny o nawierzchni z płyt granitowych składający się z systemu dysz wodnych obok podświetlanej kuli oraz siedzisk rozstawionych wokół fontanny. W pobliżu wjazdu na most stanęła nieduża, ogólnodostępna toaleta – do użytku będzie przekazana po zakończeniu odbiorów, które rozpoczęły się w poniedziałek, 28 września.

Warto podkreślić, że park ze swoim nowym obliczem jest efektem świetnej współpracy władz miasta prezydenta z radnymi, i z mieszkańcami. – Teren ten powstał obok wyremontowanego mostu, nieco dalej jest przebudowany fragment ul. Kolejowej. Mam nadzieję, że co roku będziemy na Radziwiu oddawać tego typu inwestycję – mówił płocki radny Tomasz Kominek.

Prezydent Andrzej Nowakowski przypomniał na koniec, że patronem tego miejsca nie jest prezydent Ignacy Mościcki, ale major Janusz Mościcki, który w czasie walk z bolszewikami w 1920 roku skutecznie dowodził obroną przyczółka mostowego. – Urządzenie Parku Mościckiego w setną rocznicę obrony miasta ma więc symboliczne znaczenie – zauważył prezydent.

Założenie Parku Mościckiego kosztować będzie nieco ponad 5 mln zł. Samo założenie parku kosztowało ponad 4,4 mln zł, pielęgnacja zieleni przez 5 lat będzie kosztować jeszcze ponad 500 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana z UE kwotą 1,8 mln zł.

Fot. UMP.