Otwórz serce, weź portfel, kup obraz

Już w piątek, 4 kwietnia o 17.00 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się aukcja 26 obrazów, które eksponowane były na wystawie „Chce się wracać… Poranek dzieciństwa”.

Cały dochód z licytacji dzieł sztuki zostanie przekazany rodzicom Antosia Faberskiego, czterolatka cierpiącego na Zespół Aperta. Ta niezwykle rzadka choroba genetyczna dotyka jedno na 200 tysięcy dzieci. Antoś, gdy przyszedł na świat, miał zdeformowaną czaszkę, zrośnięte paluszki u dłoni i stóp oraz rozszczep podniebienia. Leczenie i rehabilitacja chłopca wymagają gigantycznych nakładów finansowych, które znacznie przekraczają możliwości jego rodziców.
W akcję pomocy dla Antosia włączyło się już wiele osób prywatnych, firm, instytucji, sportowców. W gronie dobroczyńców znaleźli się również studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Anna Bojas, Anna Wiącek, Agnieszka Strojna, Patrycja Kurus, Dominika Nasiadko, Kamila Szymańska, Elżbieta Gołowko, Maria Kazimierczyk, Robert Jankowski, D.W. Karolak i Dariusz Radecki oraz Krzysztof Orankiewicz. To właśnie on zaproponował swoim koleżankom i kolegom stworzenie obrazów, które po zakończeniu wystawy miały zostać zlicytowane. W ten sposób powstało 26 prac o najróżniejszej tematyce. – Jestem przekonany, że wśród nich  każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Krzysztof Orankiewicz. – dzięki temu, jak mówi temat wystawy, będzie mógł powrócić choć na chwilę do poranku dzieciństwa.
Piątkowa aukcja rozpocznie się o 17.00. Wstępna cena wywoławcza wszystkich obrazów została ustalona na 500 złotych. Mamy nadzieję, że w większości przypadków będzie ona jednak wielokrotnie przebijana.