Odblaski, które mogą uratować życie

Jesień to taka pora roku kiedy coraz wcześniej zapada zmrok. Niby godzina jeszcze wczesna i mamy tysiąc spraw do załatwienia, a jak wracamy do domu czy idziemy do znajomych musimy przejść kilkaset czy kilkadziesiąt metrów ulicą lub jezdnią. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na jezdni po zmroku stają się dla kierowców dosłownie niewidoczni.

A szczególnie kiedy nasze ubrania są w ciemnym kolorze. Wtedy niezbędną rzeczą, którą pieszy powinien mieć jest tzw. odblask. W tej chwili na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju fluorescencyjnych gadżetów. Od kamizelek począwszy, poprzez ozdobne przywieszki czy opaski. Można nabyć taki odblask już za 1 złotówkę. Warto mieć przy sobie taką małą rzecz.

Szczególnie apelujemy do mieszkańców małych miasteczek i wsi, zresztą w mieście również. Odblask nie jest ciężki, nie zajmuje dużo miejsca i w niczym pieszemu nie przeszkadza, a…może uratować życie.

Temat podjęliśmy dzięki płockiej Policji, która 22 października przeprowadziła akcję związaną z „Tygodniem bezpieczeństwa pieszych”. Płoccy policjanci rozdawali odblaski oraz rozmawiali z pieszymi na temat bezpieczeństwa na drodze. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, w późnych godzinach popołudniowych, kiedy zapadł już zmrok, przeprowadzili akcję na terenie gminy Gąbin. Funkcjonariusze rozmawiali z napotkanymi pieszymi na temat bezpieczeństwa na drodze oraz przypominali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Policjanci rozdawali pieszym również opaski odblaskowe, które założone na przedramię powodują, że pieszy poruszający się po nieoświetlonym poboczu drogi, po zmroku jest widoczny.

Jako ciekawostkę podamy, że w światłach samochodowych reflektorów pieszy użytkownik drogi dzięki odblaskowi, staje się widoczny z odległości 150 metrów. Jest to odległość, która pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub jakiekolwiek zareagowanie.

Oczywiście podpisujemy się pod akcją płockich funkcjonariuszy, a użytkowników dróg uczulamy. Taki odblask można założyć na rękę, na pasek od torebki, przypiąć do rękawa czy kaptura, nie będzie wam to przeszkadzało. A może ochronić wasze zdrowie i życie.

LR.