Nowe mieszkania urządzone pod klucz. Lokatorom pozostaje tylko przywieźć i wstawić meble [FOTO]

– Jeszcze pachnie nowością – cieszyli się nowi lokatorzy w kamienicy przy ul. Kościuszki 3b. W innym mieszkaniu planowali przyszły kolor ścian w mniejszym pokoju. – Najpierw aranżacja, potem przeprowadzka – planowała kolejna płocczanka. W górnym roku zadomowił “zadomowił’ się dodatkowy lokator. – Pająk znaleziony w domu zwiastuje szczęście.

W środę wręczono klucze do 12 mieszkań budynku przy ul. Kościuszki 3b – niemal przy skrzyżowaniu z ul. Tumską.

– Chcemy, żeby Płock zmieniał się, żeby piękniał, aby piękniało Stare Miasto. Aby tutaj było jak najwięcej młodych ludzi cieszących się z mieszkania w centrum miasta – mówił prezydent Płocka na chwilę przed wręczeniem kluczy z breloczkami z logiem miasta. 

Spółka Inwestycje Miejskie wyzwania podjęła się 1,5 roku temu – ze względu na stan techniczny kamienicy z XIX w. przy ul. Kościuszki, zdecydowano się na częściową jej rozbiórkę, a także na rozbudowę. Umowę podpisano w firmą Tekobus w grudniu 2018 r.

– Roboty rozpoczęto 15 stycznia ubiegłego roku, zakończyliśmy w czerwcu 2020 r. – mówił prezes spółki, Daniel Kaźmierczyk. – Budynek jest trzykondygnacyjny. Na dolnej kondygnacji znajduje się mediateka, natomiast na pierwszej i drugiej 12 mieszkań na wynajem od 33 do 45 metrów kwadratowych. Do każdego mieszkania dopisano komórkę lokatorską. Nowością jest placyk dla dzieci. Życzę państwu, aby mieszkało się jak najlepiej. Był to taki azyl bezpieczeństwa, powracali państwo tu z radością.

Z kolei wiceprezes Michał Sosnowski zapewniał, że realizacja przebiegała bardzo sprawnie.

– Kiedy pracowaliśmy nad programem “Mieszkania na start” z prezydentem Nowakowskim i wiceprezydentem Dyśkiewiczem, nikt nie spodziewał się tak dużego zapotrzebowania na te mieszkania.

Dodajmy, że spółka Inwestycje Miejskie zapewne w przyszłym roku odda kolejny nowy budynek, tym razem przy ul. Kazimierza Wielkiego. Oprócz mieszkań na wynajem, przewidziano miejski żłobek. Do tej pory oddano już w ramach miejskiego programu 170 mieszkań, przy czym w 2021 r. ponad 100 (wnioski można składać do 30 września).

Czytaj też: Mieli nadzieję, że się uda. Właśnie otrzymali klucze do mieszkań na start [FOTO]

W planach budowa nowego budynku w centrum miasta. Tuż obok pokryty zielenią teren, altana ogrodowa…

– Jeszcze kilkanaście miesięcy temu stała tutaj kamienica, która zupełnie nie przypominała tej, która jest w tym momencie. Spółka Inwestycje Miejskie podjęła się wyzwania, by nie tylko wyremontować kamienice, która długo czekała na ten lepszy swój czas, ale by przede wszystkim tchnąć w nią nowe życie – dopowiadał Andrzej Nowakowski.

Jak dodał, to nowe życie to z jednej strony młodzi ludzie, którzy otrzymali klucze do mieszkań w ramach programu “Mieszkania na start”, zaś z drugiej strony to mediateka, czyli filia Książnicy Płockiej.

Czytaj też: Nowa biblioteka inna od pozostałych. Raczej dla młodzieży i dorosłych niż dla dzieci [FOTO]

Z kawalerki do kawalerki

Pani Marta na początku rozważała zakup niewielkiego mieszkania.

– Później usłyszałam o programie “Mieszkania na start” i złożyłam wniosek. Nie spodziewałam się, że uda się w tak szybkim czasie – cieszyła się płocczanka. – Metraż, jak na moje potrzeby, jest odpowiedni. Obecnie również mieszkam w kawalerce na osiedlu Wyszogrodzka. A tu jeszcze pachnie nowością, jest tak świeżo…

Pani Marta zapytana o lokalizację bloku, dodaje: – Zobaczymy, jak się będzie mieszkało. Akurat do pracy będę miała blisko. 

Wszystkie mieszkania wykończone są pod klucz, zrobione podłogi, glazura, terakota, zostaje tylko wstawić meble. W każdym stoi kuchenka, umywalka do zamontowania, w łazience zdecydowano się na wannę zamiast prysznica. Na pierwszej kondygnacji znajduje się wejście do wspólnej przestrzeni w postaci tarasu z urządzeniami do zabawy dla dzieci na specjalnej nawierzchni, przy ścianie dostawiono dwie ławki. Od razu rozpoczęły się rozmowy o tym, czy miejsce będzie sprzyjało wzajemnej integracji. Nie wolno – zgodnie z regulaminem – wyprowadzać zwierząt, grać w piłkę, jeździć na rowerze, a także palić papierosów bądź spożywać alkoholu. W budynku nie ma windy. Dla osób zmagających się z niepełnosprawnością zamontowano podnośnik – krzesełko, na którym można bezpiecznie pokonać schody między kondygnacjami.