Mieli nadzieję, że się uda. Właśnie otrzymali klucze do mieszkań na start [FOTO]

image_pdfimage_print

Jedni rozglądali się z ciekawością i pytali, gdzie są sąsiedzi, inni robili pierwsze przymiarki do ustawienia mebli. We wtorek odebrano klucze do kolejnych mieszkań na wynajem w ramach programu “Mieszkania na start”. Tym razem przy ul. Kaczmarskiego.

Dla Natalii i Konrada to pierwsze mieszkanie, w którym będą na swoim. Wcześniej albo wynajmowali, albo mieszkali u rodziców. Kiedy usłyszeli o programie, mieli nadzieję, że się uda.

– I się udało – uśmiecha się pani Natalia. Przyjdzie jej się odzwyczaić od Podolszyc.

– Myślę, że to coś nowego i będzie nam się tu fajnie mieszkało. Znajomi nie narzekają. Wcześniej byliśmy, oglądaliśmy, troszeczkę mierzyliśmy. Patrzyliśmy jak najlepiej porozstawiać meble. Jest to do zrobienia w taki sposób, aby było przytulnie. Na chwilę obecną dla nas takie mieszkanie jest wystarczające. Sama lokalizacja bloku nie była najważniejsza.

W miniony weekend Natalia i Konrad wzięli ślub. Dla nich to mieszkanie to jak dodatkowy prezent z tej okazji. Do mniejszego pokoju na pewno planują wstawić sofę. – Tu będzie spało nasze maleństwo – opowiadają. Niedługo, już w sierpniu, powinno pojawić się na świecie. – Akurat lipiec będzie na urządzenie wszystkiego.

Nowe miejsce do życia pod “fajnym adresem”

– Budynek przy ul. Kaczmarskiego 2 zamyka w wykonaniu MTBS rewitalizację tego segmentu – mówił prezes MTBS, Mirosław Kłobukowski.

Tuż obok trwa odbudowa oficyny i budowa nowej kamienicy – akurat za te realizacje  odpowiada MZGM-TBS.

– Wcześniej były tu takie niskie budynki, których remont był pozbawiony sensu – z kolei przypominał prezydent Płocka. – Zdecydowaliśmy, aby w tym miejscu postawić właśnie taką kamienicę, w której znajdzie swoje miejsce do życia kilkadziesiąt rodzin. Równie ważna jest rewitalizacja społeczna, obecność na Starym Mieście młodych ludzi i dzieci. Stąd ta nasza determinacja, aby w ramach rewitalizacji właśnie w tym miejscu znalazły się mieszkania na start – podkreślał Andrzej Nowakowski.

Przypomnijmy, że w ramach programu “Mieszkania na start” młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 roku życia mogą starać się o mieszkanie na wynajem na okres 5 lat (z możliwością przedłużenia o następne 5 lat).

Klucze do kolejnych 12 mieszkań niebawem odbiorą lokatorzy budynku zrealizowanego przez spółkę Inwestycje Miejskie przy ul. Kościuszki. Na dole będzie funkcjonowała mediateka.

Czytaj też: Nowa biblioteka inna od pozostałych. Raczej dla młodzieży i dorosłych niż dla dzieci [FOTO]

W 2021 r. dojdzie kolejnych 107 mieszkań w ramach programu w trzech budynkach:  przy ul. Kleeberga (60 mieszkań), Sienkiewicza 38 (35 mieszkań) oraz Kazimierza Wielkiego 52 (12 mieszkań). W tej ostatniej lokalizacji będzie także żłobek. Nabór wniosków na mieszkania, które zostaną przyznane w przyszłym roku, potrwa do 30 września.

W budynku przy ul. Kaczmarskiego 2 znajduje się 29 mieszkań i 7 lokali użytkowych o powierzchni od 13,49 do 37,31 m kw.

– Przez ostatnie 20 lat na starówce brakowało młodych ludzi, młodych rodzin. Myślę, że państwo sprawicie, że w krótkim czasie nie tylko starówka odżyje, nie tylko ten kwartał odżyje, ale też dużo młodych ludzi zacznie popołudniami przyjeżdżać na starówkę – mówił przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski. – Zamieszkacie pod fajnym adresem – ul. harcmistrza Józefa Kaczmarskiego, dlatego chciałbym was o coś prosić. Mało ludzi w Płocku wie, kto to był. Skorzystajcie z internetu, poczytajcie swoim dzieciom o losach tego bohatera z 1920 r. Życzę powodzenia w nowym miejscu do życia.

Mieszkania wykończone pod klucz mają metraż od prawie 27 do 67,72 metrów kwadratowych. Są zarówno mieszkania jednopokojowe, jak i o wiele większe, dwu-, trzy- i czteropokojowe, w tym te na samej górze wyróżniają się pochyłymi ścianami jak przystało na poddasze. Nowi lokatorzy jednego z tych mieszkań mają małe dziecko, stąd szybko pojawiły się kwestie ustawienia mebli oraz konieczności znoszenia i wnoszenia wózka.

Koszt części mieszkalnej wyniósł 7,2 mln zł, natomiast koszt budowy części użytkowej to 1 mln 100 tys. zł. Na ten cel Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zaciągnęło długoterminowy kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fot. UMP, DP