W planach budowa nowego budynku w centrum miasta. Tuż obok pokryty zielenią teren, altana ogrodowa…

image_pdfimage_print

… siłownia pod chmurką, miejsce do uprawy kwiatów i warzyw przez lokatorów – wszystko przy tym samym budynku, który miałby powstać przy ul. Sienkiewicza. Nie będzie to jednak kolejny budynek z mieszkaniami na wynajem dla młodych ludzi. Pomysł na powstanie nowego bloku został zaczerpnięty z pilotażowego programu, który został wprowadzony w Opolu.

Budynek, z racji sąsiedniej zabudowy, może mieć maksymalnie cztery kondygnacje, w tym poddasze użytkowe. Stylistyka budynku ma być uproszczona, a kolor elewacji stonowany – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy, o którą starała się spółka Inwestycje Miejskie.

Na razie teren przy ul. Sienkiewicza 21, naprzeciwko Zakładu Karnego, jest częściowo ogrodzony i pusty. Niegdyś stał tu wielorodzinny budynek mieszkalny, ten w 2017 r. został rozebrany. Jeśli plany miejskiej spółki będą urzeczywistnione i powstanie wielorodzinny budynek mieszkalny dla seniorów – na razie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tej inwestycji – w Płocku wykorzystamy pomysł wprowadzony w Opolu w 2018 r. Zdecydowano się na tam na budowę trzech bloków, w środku windy, świetlice, ponad sto jednopokojowych bądź dwupokojowych mieszkań i co istotne – w standardzie „do zasiedlania”. W zasadzie wystarczy wstawić meble i bibeloty, i gotowe – można mieszkać. Ustanowiono również zasady – należy uiścić opłatę partycypacyjną (50 lub 60 tys. zł, zależnie od tego, czy mieszkanie ma jeden czy dwa pokoje), wpłacić kaucję (4 tys. zł), do tego comiesięczny czynsz do uregulowania przez lokatora czy lokatorkę. Ponadto o mieszkanie mogą się starać wyłącznie osoby 60+, po ich śmierci lokal nie stanie się własnością kogoś z rodziny, natomiast najemca lub spadkobierca może liczyć na zwrot  opłaty partycypacyjnej i kaucji.

Tak to wygląda na zdjęciach (fot. http://otbs.opole.pl):

W przypadku Płocka zasady ustali Wydział Zarządzania Nieruchomościami w płockim ratuszu. Wybudowane mieszkania mają wejść w zasób gminnych mieszkań komunalnych. Kiedy już spółka wybierze wykonawcę w trwającym właśnie przetargu, otrzyma projekt i pozna szacunkowe koszty inwestycji na terenie o powierzchni ponad 2 729 metrów kwadratowych, pozostanie kolejny etap do realizacji – przetarg na budowę.

– Zadanie będzie finansowane z wykorzystaniem środków Banku Gospodarstwa Krajowego, w tym z Funduszu Dopłat – wskazuje wiceprezes spółki Inwestycje Miejskie, Michał Sosnowski.

Według wstępnej koncepcji powstałby budynek czterokondygnacyjny, dwuklatkowy (z wejściami od strony ul. Sienkiewicza i od podwórka), niepodpiwniczony, z lokalami mieszkalnymi dla seniorów. Wstępnie przewidują ok. 30 mieszkań, w tym jednopokojowe o powierzchni mieszkalnej ok. 20 metrów kwadratowych (z wydzielonym pomieszczeniem na kuchnię) lub dwupokojowe z aneksem kuchennym, o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Za powierzchnię mieszkalną należy przyjąć tylko powierzchnię pokoi z wyłączeniem aneksów kuchennych. Przy każdym mieszkaniu projektant musi uwzględnić komórkę lokatorską.

– Budynek należy zaprojektować w standardzie „do zasiedlenia” – budynek w pełni wykończony i wyposażony w niezbędne instalacje wewnętrzne, a w tym: wodno-kanalizacyjną, elektryczną i c.o. oraz dodatkowo wraz z okablowaniem domofonową, telewizyjną i telekomunikacyjną. Ściany malowane, podłogi panelowe, drzwi wewnętrzne, parapety, glazura i terakota w pomieszczeniach mokrych, kuchenki elektryczne, zlewozmywaki, osprzęt elektryczny, armatura sanitarna, biały montaż dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W przypadku uzyskania zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków na dachu budynku należy
zaprojektować panele fotowoltaiczne.

Ponadto powstałby segment integracyjny o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych z dostępną z obu klatek schodowych świetlicą, miejscem do podgrzania posiłków, łazienką i małym magazynem.

Zagospodarowanie terenu powinno obejmować infrastrukturę techniczną niezbędną do funkcjonowania budynku, a w tym: przyłącza, drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe, ciągi piesze, oświetlenie zewnętrzne, altanę śmietnikową oraz infrastrukturę rekreacyjną, czyli elementy małej architektury, siłownię pod chmurką, altanę ogrodową, tereny zielone wraz wyznaczone miejsce do uprawy kwiatów i warzyw przez mieszkańców budynku. Wcześniej planowano także uwzględnienie strefy handlowo-usługowej (do organizacji usług medycznych i rehabilitacyjnych). Wiceprezes miejskiej spółki wyjaśnia, że rezygnacja z tego pomysłu wynika z obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Ponadto wiele badań i porad można uzyskać w Mazowieckim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, usytuowanym w pobliżu terenu, na której planowana jest nowa zabudowa. – Dzięki odstąpieniu od realizacji strefy usługowej będzie możliwe powstanie większej liczby mieszkań dla seniorów – dopowiada Michał Sosnowski.

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa – zgodnie z dokumentami przetargowymi – powinna zostać przekazana do spółki Inwestycje Miejskie do 30 stycznia 2021 r. Dodano, że wstępny plan zakończenia inwestycji to 30 grudnia 2022 r.