Przyszłe mamy, które zdecydują się na urodzenie dziecka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, mogą urodzić dziecko w wannie wypełnionej wodą. – Oferujemy nową usługę: porody dziecka do wody – poinformowała placówka.
– Wydanie dziecka na świat nieodzownie kojarzy się z bólem i przez to przyszłe mamy często rezygnują z porodu siłami natury na rzecz cesarskiego cięcia. A to bardzo poważna operacja i powinna być wykonywana tylko ściśle według wskazań medycznych – mówi Ewa Kwiatkowska, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. – Dlatego wychodzimy z nową inicjatywą, porodów do wody, która mam nadzieję, zachęci kobiety do tego, by jednak urodzić dziecko naturalnie.
– Poród w wodzie to same korzyści i dla mamy, i dla dziecka. Woda nie tylko łagodzi stres, pozwala się zrelaksować, ale wpływa również na uelastycznienie tkanek krocza, przez co często nie ma konieczności nacięć i jest niższy odsetek pęknięć – wyjaśnia Kwiatkowska. – Dziecko przychodzi na świat również w środowisku, w którym przebywało przez 9 miesięcy, z wody do wody. Nie jest natychmiast po porodzie ogłuszone światłem i dźwiękiem, oszczędza mu się więc, tych dla niego traumatycznych przeżyć, towarzyszących narodzinom.
Podczas porodu w wodzie standardowo przyszłej mamie może towarzyszyć osoba jej bliska. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości odbycia porodu w wodzie, jak również procedury stosowanej podczas porodu dostępne są w Oddziale Ginekologiczno – Położniczym.
Dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku stosowano wodę podczas pierwszego okresu porodu. Obecnie mogą również w wannie poród zakończyć.
Fot. WSzZ w Płocku.