Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Noc pełna atrakcji

noc muzeow 2015 plakat RIP

Niezwykle bogato zapowiada się w tym roku płocka Noc Muzeów. Swój akces do niej zgłosiło aż czternaście różnych instytucji – od wszystkich muzeów począwszy, poprzez szkoły średnie, a na Ciuchci Tumskiej kończąc.

Koordynatorem tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się z 16 na 17 maja, jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. – Zapoznanie się z historią prastarego grodu w nocnej poświacie zmieni Wasze spojrzenie na dziedzictwo naszych przodków. Klimat średniowiecznej świątyni, w której spoczywają szczątki władców Polski, bogate zbiory sztuki sakralnej zgromadzone przez wieki na Wzgórzu Tumskim, największe zbiory secesji w tej części Europy, klasycystyczna architektura podziwiana w świetle księżyca, duchy przodków dążących do wiedzy w murach najstarszej szkoły w Polsce działającej nieprzerwanie od 1180 roku i nocny spacer uliczkami urokliwego Starego Miasta może stać się Twoim udziałem – zaprasza PLOT.

Muzeum Mazowieckie w godzinach 18.00-24.00 zaprasza na „Noc Skamandrytów”. W poetycko-muzycznym programie nawiązującym na najznakomitszych kabaretów dwudziestolecia międzywojennego wystąpią aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku – Dorota Cempura, Hanna Chojnacka-Gościniak, Piotr Bała i Szymon Cempura.

Muzeum Mazowieckie zaprasza również do zwiedzania wystaw stałych secesji i art déco oraz ekspozycji X wieków Płocka, a także na pokaz pamiątek z okazji 80. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego „A w Sulejówku nie ma już nikogo“. Sporym powodzeniem powinno cieszyć się, jak w latach poprzednich foto-retro.

Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentuje w godzinach 18.00-24.00 świętą szarę aron ha-kodesz. To bezcenny zabytek związany z Żydami mieszkającymi dawniej w naszym mieście. Będzie również degustacja przygotowanej przez Restaurację Estera kawy po żydowsku.

Wielką atrakcję dla miłośników historii oręża szykuje Muzeum Diecezjalne. O 18.30, 19.30, 20.30 oraz 21.30 Chorągiew Husarska Koronnej Ziemi Mazowieckiej prezentować będzie na dziedzińcu Opactwa Pobenedyktyńskiego pojedynki szlacheckie. Organizatorzy pokazów przewidzieli również konkursy dla dzieci i dorosłych.

W muzeum Diecezjalnym zwiedzać będzie można stałe wystawy eksponowane w obu budynkach – „starym muzeum” oraz w Opactwie Pobenedyktyńskim. Dostępna będzie również czasowa wystawa retrorytów Romana Terzyka „Pielgrzym”. Warsztaty dla wszystkich osób zainteresowanych ikonopisarstwem poprowadzi Katarzyna Kobuszewska.

O każdej pełnej godzinie zwiedzać będzie można płocką katedrę, a proboszcz ks. Srefan Cegłowski opowiadał będzie o historii Maryi w obrazach. Wieczór uświetni koncert flecisty Romana Szałka.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego zaprasza o 22.00 i 23.00 na nocne wędrówki po teatrze, podczas których będzie można zajrzeć w miejsca, które zwyczajowo nie są dostępne dla widzów – za kulisy oraz do pracowni. W planach jest również poszukiwanie teatralnych duchów. Chętni do wizyty w teatrze powinni zaopatrzyć się w teatralnej kasie w bezpłatne wejściówki, których liczba jest ograniczona.

Kino za Rogiem zaprasza na bezpłatne seanse: o 17.00 na film dla dzieci „Pan Patyk się żeni”; o 19.15 na komedię Woody’ego Allena z Penelope Cruz, Alecem Baldwinem i Robertem Benignim „Zakochani w Rzymie”, a o 21.15 na komedię Johny’ego Turturo z Woodym Allenem, Vanessą Paradis, Sharon Stone i Liev Schreiber „Casanova po przejściach”. Bezpłatne wejściówki można odbierać w bileterii Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego do dyspozycji zwiedzających odda pomieszczenia, którym po zakończonej niedawno renowacji przywrócona została dawna świetność. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach zorganizowanych, które wchodzić będą na teren szkoły o każdej pełnej godzinie, od 18.00 do 23.00.

Książnica Płocka proponuje podróż w czasie do PRL-u, podczas której będzie można przypomnieć sobie blaski i ciebie epoki słusznie minionej – emocje związane ze zdobywaniem książek „spod lady”, szary papier do okładania lektur. Będą też gry i zabawy sprzed lat, kawa zbożowa. Fotografie, afisze, piosenki, filmy i teksty oddawać będą klimat czasów, na korytarzach obecnej Książnicy Płockiej roiło się od towarzyszy z urzędującymi w mieszczącym się tu Komitecie Wojewódzkim PZPR.

W Płockiej Galerii Sztuki od 18.00 do 1.00 dostępna będzie ekspozycja fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Z bliska i z daleka”. Między 18.00 a 19.00 wszyscy zainteresowani oprowadzani będą przez przewodnika. O 22.00 rozpocznie się koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu DJ Delaplaya. Towarzyszyć mu będą video wizualizacje tworzone na żywo przez VJ Nie Wiem. Wydawnictwa PGS dostępne będą po cenach promocyjnych.

W Ratuszu dostępne dla zwiedzających będzie miejsce, w którym odbywało się ostatnie posiedzenie Sejmu Królestwa Polskiego w 1831 roku. W planach jest też zwiedzanie ratuszowych zakamarków i spotkanie z prezydentem Płocka w jego gabinecie. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00.

O 16.00 w Wieży Ciśnień rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii płockiego grafika i fotografa Roberta Densta. Wieża Ciśnień dostępna będzie dla zwiedzających od 21.00 do 24.00. Wejścia – co pół godziny. Poza możliwością zapoznania się z historią Wieży Ciśnień i płockich wodociągów każdy będzie mógł zobaczyć odnaleziony podczas remontu kamień węgielny; obejrzeć wystawę fotografii przyrodniczej oraz nocną panoramę Płocka. Będzie też można skosztować czystek płockiej wody – to jeden z elementów społecznej inicjatywy „Piję wodę z kranu”, której założeniem jest promowanie rozsądnego gospodarowania surowcami.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego przygotował wystawę starych fotografii, kronik szkolnych i dzienników lekcyjnych sprzed lat. Dzięki multimedialnej prezentacji przenieść się będzie można w czasy powojenne. Zwiedzający mogą liczyć na wspaniałą atmosferę, miłą muzykę i herbatę w sześciu smakach oraz słodki poczęstunek. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach – 19.00, 20.00, 21.00, 22.00.

Kto nie boi się ciemności, może wybrać się na nocny spacer po ulicach Starego Miasta, organizowany przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną. Przewodnicy zapewniają, że odkryją przed spacerowiczami najciekawsze atrakcje turystyczne i proszą o zabranie latarek. Zbiórka na Starym Rynku koło fontanny o 20.00 i 21.00.

Stowarzyszenie Klub Sportowy Grot przygotowało jedyną w swoim rodzaju wystawę broni palnej (w tym również skałkowej i kapiszonowej) oraz broni z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej.

O 18.30, 20.00 i 21.30 z parkingu przy ulicy Warszawskiej (nieopodal Miejskiego Ogrodu Zoologicznego) ruszać będzie w nocne kursy Ciuchcia Tumska. Trasa przejazdu: Warszawska – Plac Dąbrowskiego – Kościuszki – Plac Narutowicza – Teatralna – Małachowskiego – Stary Rynek – Grodzka — Plac Narutowicza – Mostowa – Rybaki – Sobótka – pętla w okolicy ul. Parowej – Sobótka – Rybaki – Mostowa – Kościuszki – Plac Dąbrowskiego – Warszawska. Jednorazowy bilet kosztuje 6 zł.

noc muzeow 2015 ulotka skladana do DL rewers RIP