W wyborach samorządowych 2023 roku ubiegający się o reelekcję prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, powtórzył sukces wyborczy sprzed pięciu lat. Wygrał z konkurentami już w pierwszej turze. Poparcie dla urzędującego prezydenta wyniosło 52,45 proc. Jak wynika z oficjalnych wyników PKW, na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 22 240 osób. To jednak dopiero początek wyborczego sukcesu w Płocku. Koalicja Obywatelska bowiem zgarnęła aż 12 mandatów z dotychczasowych 10. Kto jeszcze zyskał, a kto stracił?
Państwowa Komisja Wyborcza sukcesywnie publikuje wyniki wyborów samorządowych, które w Polsce odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia. Oprócz wyników na prezydenta Płocka, kilka godzin temu podano również oficjalne wyniki do Rady Miasta Płocka.
W kadencji 2024-2029 znajdzie się 12 radnych z Koalicji Obywatelskiej (są to 2 mandaty więcej względem poprzedniej rady), Trzecia Droga wprowadzi 5 radnych (1 mandat zyskała), a Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowało 8 rajców (o 3 mandaty mniej). Lewica i Konfederacja nie będzie miała swoich przedstawicieli w ławach radnych. Podsumowując: KO – 12, PiS – 8, TD – 5. Płocka Rada Miasta składa się z 25 osób.
Kto w nowej Radzie Miasta Płocka?
Koalicja Obywatelska
– Artur Jaroszewski
– Łukasz Pietrzak
– Mariusz Pogonowski
– Emil Brzeszcz
– Tomasz Maliszewski
– Marta Krasuska
– Łukasz Chrobot
– Roman Siamiątkowski
– Małgorzata Ogrodnik
– Litosława Koper
– Daria Domosławska
– Jacek Jasion
Prawo i Sprawiedliwość
– Mirosław Milewski
– Szymon Stachowiak
– Wioletta Kulpa
– Leszek Brzeski
– Edward Bogdan
– Andrzej Aleksandrowicz
– Teresa Kijek
– Tomasz Korga
Trzecia Droga
– Małgorzata Struzik
– Paweł Jasion
– Tomasz Kominek
– Anna Derlukiewicz
– Krzysztof Laskowski
Mogą jednak wystąpić pewne przetasowania. Jednym z kandydatów do RM był wiceprezydent Roman Siemiątkowski, który wygrał w swoim okręgu. Podobnie, jak pięć lat temu. Ponieważ tych funkcji łączyć nie można, Siemiątkowski zrezygnował z mandatu radnego na rzecz wiceprezydentury. Wówczas do rady weszła Marta Krasuska. Wszystko wskazuje na to, że teraz będzie podobnie. Z tym, że osoba, której Siemiątkowski może przekazać mandat, jest Michał Sosnowski, czyli kolejna osoba na liście z największą ilością głosów (402).
Przypomnijmy. Płocczanie wybierali w czterech okręgach wyborczych, w 72 obwodowych Komisjach Wyborczych. Frekwencja wyniosła 48,79 proc.
Fot. UMP.