Rekordowa ilość głosów w wyborach do sejmiku dla Adama Struzika. Kto jeszcze z mandatem z okręgu nr 4.?

W wyborach samorządowych, które odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia, Polacy wybierali również swoich przedstawicieli do sejmików. W województwie mazowieckim wybrano 51 nowych radnych, których ośmiu w okręgu nr 4, do którego należy Płock i powiat płocki. Frekwencja wyniosła 56,99 proc.

W województwie mazowieckim jest siedem okręgów wyborczych. Mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego należą do okręgu nr 4, którego zasięg obejmuje jeszcze powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płoński, przasnyski, pułtuski, sochaczewski, sierpecki, żuromiński i żyrardowski. Z tego okręgu do podziału było osiem mandatów. Do sejmiku z okręgu nr 4 startowało 78 kandydatów. Ośmiu z największą liczbą głosów zostało radnymi wojewódzkimi.

Prawo i Sprawiedliwość

– Artur Czapliński
– Marek Martynowski
– Łukasz Cicholski
– Michał Orliński

Trzecia Droga

– Adam Struzik
– Konrad Wojnarowski
– Paweł Obermeyer

Koalicja Obywatelska

Wiesław Raboszuk

Po raz kolejny najwięcej głosów poparcia zdobył marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Marszałek województwa uzyskał 74 814 głosów. W powiecie płockim na Struzika zagłosowało 14 855 osób, a w Płocku 8 364. Oprócz marszałka Struzika o mandaty do Sejmiku Województwa Mazowieckiego ubiegło się jeszcze jedenaścioro płocczan.

W województwie mazowieckim zwyciężyło PiS z poparciem 34,27 proc., druga była Koalicja Obywatelska – 30,59 proc., Trzecia Droga – 14,25 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 7,23 proc., i Lewica 6,23 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego. W Sejmiku Województwa Mazowieckiego będzie zasiadać 21 radnych z PiS, 20 z KO, 8 z Trzeciej Drogi, po 1 z Lewicy i Konfederacji.