Mają prawo, lecz nie zawsze możliwości

Fot. UMP

Przed nami wyjątkowy tydzień, w trakcie którego będziemy mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, a także lepiej poznać sytuację osób niewidomych. W sobotę rusza Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych.

Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie De Facto. Jak zapowiadają inicjatorzy festiwalu zaproszeni do udziału w nim są wszyscy, nie tylko osoby niewidome. Szczególnie ważnym i polecanym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie konferencja o nierównym dostępnie do kultury i sztuki, która odbędzie się w niedzielę 15 września.

– Dzięki temu festiwalowi mamy apetyt na kulturę, ale wiele osób w swoich środowiskach, zwłaszcza małych miastach i na wsiach nie ma możliwości zaspokojenia tych potrzeb – mówiła Monika Cieniewska, zastępca dyrektora Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych, osoba niewidoma, na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal. – Prawo nadąża za naszymi potrzebami, przepisy mamy dobre, niestety, nie są one respektowane – mówiła Cieniewska. Na ten temat będą rozmawiać podczas konferencji „Włączanie wykluczonych” osoby niewidome oraz przedstawiciele instytucji kultury i instytucji odpowiedzialnych za udostępnianie kultury i sztuki, a także reprezentanci organizacji pozarządowych. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski dodał, że festiwal jest potrzebny nie tylko osobom niewidomym, ale całej społeczności, uświadamiając jej, że są wśród nas osoby w inny sposób postrzegające świat, których potrzeby, w tym możliwość korzystania z dóbr kultury, powinny być w pełni zaspokajane.

Przedsięwzięcie potrwa tydzień i będzie obfitowało w wyjątkowe wydarzenia, m.in. kinową premierę filmu Małgorzaty Szumowskiej „W imię”. W trakcie konferencji prasowej, Alicja Nyziak, niewidoma uczestniczka festiwalu, tłumaczyła jak ważne jest to wydarzenie. – Na co dzień jest tak, że zanim powstanie audiodeskrypcja do filmu, mija bardzo dużo czasu. Równocześnie mamy dostęp do recenzji filmowych, możemy posłuchać opinii na temat filmu w mediach, ale kiedy my, niewidomi, mamy wreszcie szansę go poznać, to nawet nie możemy o nim porozmawiać z naszymi widzącymi znajomymi, bo dla nich to już dawno przebrzmiały temat – mówiła Alicja Nyziak.

O programie festiwalu mówiła prezes Stowarzyszenia De Facto Renata Nych. – Propozycje filmowe podzielone są na trzy bloki programowe. Przed południem będziemy prezentować kino polskie, społecznie zaangażowane, w znakomitej większości kino kobiece. W godz. 17-20 będzie można zobaczyć nagrodzone polskie i zagraniczne filmy z 2011 i 2012 roku, także premiery. Wieczorne projekcje można określić mianem „Kino, które kocham”. Będą to tytuły zaproponowane przez naszych gości, m.in. krytyków filmowych, którzy  będą opowiadać o swoich ulubionych filmach – wyjaśniała prezes De Facto.

Będą też spektakle teatralne, spotkanie z poezją i recitale – Marii Sadowskiej z Krzysztofem Sadowskim oraz Krystyny Sienkiewicz. W programie festiwalu są też spotkania z twórcami.

W tegorocznej edycji festiwalu, który potrwa od 14 do 21 września, będzie uczestniczyć 90 osób niewidomych z różnych stron Polski. Udział w festiwalu może wziąć każdy, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Z powodu ograniczonej liczby miejsc wymagana jest wcześniejsza  rezerwacja mailem defacto.org@wp.pl lub tel.  604 408 468.