Lekarze z Płocka przebywają z misją medyczną w Etiopii. Wykonują trudne zabiegi, dzieląc się wiedzą z lokalnymi medykami [FOTO]

Lekarze z Płocka a także fizjoterapeutka oraz pielęgniarki ze Szpitala Św. Trójcy przebywają z misją medyczną w Etiopii. – Każdego dnia wykonują od 4 do 6 różnorodnych zabiegów, obejmujących diagnostykę, zabiegi uroginekologiczne, a także poszerzają spektrum działań w obszarze walki z nowotworami – wymienia Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej.

Kilka dni temu, a dokładnie 23 lutego, o wyjeździe płockich lekarzy do Etiopii informował w mediach społecznościowych prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Medycy z Płocka – wśród nich siedmioro pracowników Szpitala Świętej Trójcy, czyli Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej wyruszyli dziś w drogę do Etiopii. W trzech lecznicach w Addis Abebie czekają już na nich pacjenci, u których przeprowadzą konieczne operacje – czytamy we wpisie prezydenta.

Do afrykańskiego kraju medycy pojechali w czasie urlopu i na własny koszt. Co więcej, wyjechali zaopatrzeni w leki, materiały opatrunkowe oraz niezbędne do zabiegów narzędzia, których brakuje w etiopskich szpitalach. Wszystkie te rzeczy udało się zgromadzić dzięki darczyńcom.

Z kolei w czwartek, 28 lutego, pojawił się wpis na Facebooku Szpitala Świętej Trójcy, z którego wynika, że grupa medyków, która wyjechała ze szczególną misją, przebywa obecnie w Black Lion Hospital w Etiopii. – Każdego dnia wykonują od 4 do 6 różnorodnych zabiegów, obejmujących diagnostykę, zabiegi uroginekologiczne, a także poszerzają spektrum działań w obszarze walki z nowotworami – informuje Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej.

Z wpisu w mediach społecznościowych płockiej placówki dowiadujemy się, że jednym z głównych celów misji lekarzy jest szkolenie lokalnych medyków. – Działają razem, dzielą się doświadczeniem. Wierzymy, że wymiana wiedzy i doświadczenia przyczyni się do długofalowej poprawy opieki zdrowotnej w regionie.

Fot. Szpital Św. Trójcy oraz UMP (Facebook).