Ku pamięci legendarnego kuriera

Po raz pierwszy w naszym mieście obchodzone będą Płockie Dni Żydowskie. Wiele związanych z nimi wydarzeń poświęconych zostało Janowi Karskiemu, legendarnemu kurierowi Polski Podziemnej.

 

Już w środę, 3 września o 17.00 Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na wernisaż wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”. Prezentowane będą na niej zdjęcia i dokumenty związane z życiem i działalnością Jana Karskiego. Będzie można zobaczyć się, jak wyglądała Łódź w latach 20. XX wieku, przyjrzeć się rodzinnym fotografiom bohatera z czasów jego studiów i działalności dyplomatycznej. Jednym z najbardziej dramatycznych elementów ekspozycji są zdjęcia ukazujące europejskie miasta w ogniu drugiej wojny światowej, obozy zagłady i warszawskie getto. Wystawa dokumentuje też powojenne losy legendarnego Emisariusza oraz jego ślub z Polą Nireńską. Ekspozycja przygotowana we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie dostępna będzie dla publiczności do 28 września.

„Poezjazz” to projekt Grzegorza Rogali, jazzowego puzonisty i kompozytora, który zostanie zaprezentowany w czwartek, 4 września o 18.00 na małej scenie Rynku Starego Miasta. Grzegorz Rogala nie ukrywa swojej fascynacji polskim folkiem i muzyką żydowską. Ale również tekstami Brunona Schulza, uważając, że autor „Sanatorium pod klepsydrą” był jazzmanem słowa. „Poejazz” to połączenie funku i jazzu. Na ile przystępne dla słuchaczy? – będzie można przekonać się w czwartkowy wieczór.

Podczas koncertu serwowana będzie kawa po żydowsku, przygotowana przez restaurację Estera. Zaplanowana została również promocja książki Jana Przedpełskiego i Jerzego Stefańskiego „Żydzi płoccy w dziejach miasta”,

W piątek, 5 września o 18.00 w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich wyświetlony  zostanie film „Wysłannik z Polski” reżyserowany przez Martina Smitha. Mający  wówczas niewiele ponad 70 lat Jan Karski opowiedział podczas 40-minutowej rozmowy o próbach poinformowania aliantów o dokonującej się zagładzie polskich Żydów, podejmowanych przez siebie w latach 1943-1944. Po filmie w ogródku restauracji Estera na Starym Mieście odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Tourklezz połączony z bezpłatną degustacją czuleniu oraz z promocją książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta”.

We wtorek, 16 września o 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich aktor Teatru Dramatycznego w Płocku Sebastian Ryś zaprezentuje monodram „Zupa rybna w Odessie”. Dziadek Sebastiana – Zbigniew Ryś był kurierem Armii Krajowej, który w 1940 roku podczas „Akcji S” uratował Jana Karskiego od śmierci. W akcji tej brała udział także siostra Zbigniewa Zofia Rysiówna, po wojnie znana aktorka. Udział w akcji przypłaciła czterema latami spędzonymi w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Monodram jest swego rodzaju próbą odpowiedzi na pytania o zasadność misji Jana Karskiego. Ale też refleksją nad obojętnością świata zachodniego na przerażające w swojej wymowie raporty przekazywane przez Emisariusza.

Płockie Dni Żydowskie – Dni Jana Karskiego zakończy wykład dr. hab. Dariusza Libionki „Wiadomości o Zagładzie. Przypadek Jana Karskiego” zaplanowany na wtorek, 23 września o 18.00 w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich.