Jan Paweł II głównym bohaterem wystawy “Uczył nas wolności”. Od dziś do zwiedzania w Muzeum Diecezjalnym

Od dziś w Muzeum Diecezjalnym można zwiedzać wystawę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Płocku. W salach na pierwszym piętrze można oglądać dokumenty i eksponaty związane z wydarzeniem. Od wizyty ówczesnego papieża w naszym mieście minęło w tym roku 30 lat.

Wystawę „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” wzbogacają zdjęcia autorstwa Jana Waćkowskiego. Fotografie upamiętniają przebieg pielgrzymki papieża Polaka do Płocka. Wśród eksponatów znajduje się też film z nagraną częścią mszy świętej. Można zobaczyć również pamiątki, związane bezpośrednio z Ojcem Świętym m.in. kielich podarowany katedrze płockiej, szachy wykonane przez więźniów płockiego zakładu karnego dla papieża. Wystawa przypomina także o zapomnianych wizytach w Płocku kardynała Karola Wojtyły, później papieża.

– Jednym z największych skarbów Kościoła w Płocku jest pamięć o tym, że 30 lat temu Jan Paweł II stanął pomiędzy nami i razem z nami się modlił – mówił podczas konferencji poprzedzającej otwarcie wystawy biskup płocki Piotr Libera.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. Andrzej Milewski podkreślał, że nowa wystawa jest wyjątkowa, jedyna i niepowtarzalna. – Dla starszego pokolenia, które pamięta wizytę Ojca Świętego w Płocku będzie ona sentymentalnym wspomnieniem – mówił. – Dla młodych niech będzie zasiewem nauki papieskiej w ich sercach, przypomnieniem o wartościach, które są w życiu najważniejsze. – Wystawa będzie udoskonalana i uzupełniana o kolejne eksponaty – zapowiedział.

Muzeum Diecezjalne w Płocku przy ul Tumskiej 3a dla zwiedzających czynne jest od wtorku do piątku w godz. 10.30-14.00, w soboty od 10.00 do 16.00.

Fot. UMP.