Prawie 6 milionów złotych kosztować będzie budowa nowoczesnych akwariów dla płockiego ogrodu zoologicznego. Plac budowy został już przekazany firmie W&P sc Sławomir Wiciński, która jest liderem konsorcjum odpowiedzialnego za inwestycję oraz partnerom – firmom Robert Piątkowski oraz Marbud Marek Pietrzak.
W planach jest przebudowa niezagospodarowanych pomieszczeń pierwszej kondygnacji (przyziemia) oraz remont instalacji drugiej kondygnacji – Pawilonu Dydaktycznego – Akwarium i Herpetarium, a także podłączenie do istniejącej infrastruktury wewnętrznej, która zostanie częściowo zlikwidowana, a później odtworzona w nowym przebiegu.
Wybudowane zostaną wewnętrzne zbiorniki da ekspozycji akwarystycznej i pomieszczenia socjalne oraz zaplecze technologiczne. W planach jest też przebudowa komunikacji wewnętrznej na pierwszej kondygnacji pawilonu oraz wykonanie nowych posadzek z odwodnieniem na drugiej kondygnacji.
Projekt zmodernizowania pierwszej kondygnacji zakłada stworzenie dwóch połączonych ze sobą sal ekspozycyjnych, w których prezentowane będą okazy fauny i flory polskich rzek i Morza Bałtyckiego, ale również Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Przygotowany zostanie również specjalny zbiornik dla rekinów.
Żelbetonowe, wodoszczelne zbiorniki dla ryb z Ameryki Południowej, Afryki, Azji, a także zbiornik z rekinami wyłożone będą od środka wygiętymi akrylowymi panelami o grubości 10 centymetrów. Panele w pozostałych zbiornikach będą o połowę cieńsze. W planach jest zbiornik typu „touch pool”, czyli otwarty basen umożliwiający dotykanie pływających w nim zwierząt.
W zależności od środowiska życia ryb i roślin akwaria napełnione zostaną wodą słodką lub morską. Pomieszczenia do obsługi akwariów i techniczne, filtry, szatnie i toalety znajdą się na zapleczu. Całość zajmować będzie 446 metrów kwadratowych powierzchni. Na drugiej kondygnacji powstanie pięć laboratoriów hodowlanych oraz pomieszczenie biurowe.
Projekt budowlany opracowała Pracownia Projektowa Projekt 3 S.C. z Rybnika. Inwestycja ma być gotowa (wraz z pozwoleniem na jej użytkowanie) nie później, niż 20 kwietnia 2016 roku. Koszt inwestycji zamyka się w kwocie 5,87 miliona złotych. Władze miasta mają nadzieję, że uda się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych.