Ogrzewanie na Radziwiu – tanio i ekologicznie

Ponad 130 tysięcy kosztowała modernizacja ogrzewania trzech budynków komunalnych na płockim Radziwiu. Inwestycja została w całości sfinansowana z miejskiej kasy.

Mieszkańcy trzech komunalnych bloków na Radziwiu od wielu lat narzekali na bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. W końcu jednak mogą odetchnąć z ulgą. Olejowe piece zastąpione zostały przez nowe, ogrzewane peletem drzewnym. Oznacza to, że koszty dostarrczania ciepła do mieszkań mogą spaść nawet o 40 procent.

– Na początku 2015 roku mieszkańcy budynków przy ulicy Popłacińskiej 42 i 42A oraz Zielonej 40 otrzymają od nas zawiadomienia o nowych, niższych zaliczkach za energię cieplną – mówi Wioletta Magin, prezes MZGM-TBS, spółki administrującej budynkami.

Ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury przesyłowej nie było możliwe podłączenie tych bloków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dlatego administrator podjął decyzję o przebudowie kotłowni. Dzięki pionierskiej w skali Płocka inwestycji udało się dostosować kotłownię do spalania peletu drzewnego – paliwa, które jest tanie, ma dużą wartość energetyczną, a jego spalanie nie jest szkodliwe dla środowiska.

Do magazynowania peletu służą dwa zasobniki, z których jest on automatycznie podawany do kotłów z palnikami na granulat drzewny. Wszelkie parametry spalania kontrolowane są zdalnie przy pomocy modemu GSM.