Będą główkować, aby w Płocku żyło się lepiej. Trwają zapisy na bezpłatny maraton programistyczny

Hackathon City Coders Płock to wyjątkowy, bezpłatny maraton programistyczny adresowany do informatyków i osób związanych z rozwojem oprogramowania, projektantów grafiki, a przede wszystkim pasjonatów programowania. Wydarzenie w Płocku odbędzie się już po raz szósty. Organizatorzy zapraszają w dniach 7-8 października do Centrum Edukacji przy ul. Kobylińskiego 25 w Płocku.

– Hackathon jest wyjątkowym przedsięwzięciem. Młodzi ludzie zdobywają na nim wiedzę, uczą się programowania i jednocześnie poprawiają jakość życia w naszym mieście – mówił podczas konferencji prasowej dedykowanej wydarzeniu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Celem inicjatywy jest wypracowanie rozwiązania określonego problemu: stworzenie mobilnej aplikacji, programu lub platformy, która poprawi komfort życia mieszkańców Płocka. W tym roku organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek. Jedną z najbardziej istotnych jest to, że uczestnicy będą projektować konkretne, podane przez organizatorów rozwiązania. Hackathon, jak co roku będzie trwał 2 dni, a uczestnicy przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie doświadczonych mentorów oraz korzystać ze świetnie wyposażonej strefy chill&relax.

„Smart City – better life”

Motywem przewodnim tegorocznej edycji maratonu jest hasło: „Smart City – better life”. Inteligentne miasto to koncepcja wykorzystująca nowoczesne technologie w celu rozwoju obszarów miejskich. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym przestrzeń miejska staje się przyjazna dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Uczestnicy Hackathonu będą tworzyć konkretne rozwiązania związane z trzema głównymi obszarami merytorycznymi:
Inteligentne miasto obywatelskie
Obszar dotyczy problematyki miasta otwartego na aktywną postawę mieszkańców w kreowaniu lokalnego rozwoju. Ideą jest stworzenie nowoczesnej przestrzeni miejskiej umożliwiającej wykorzystanie różnorodnego potencjału obywateli oraz współczesnych technologii.
Zielone miasto
Obszar koncentruje się na tworzeniu pozytywnego wizerunku miasta, wizji przyjemnego otoczenia, miejsca zielonego i czystego. Ideą jest kreowanie rozwiązań promujących przyjazne środowisku wybory zgodne z założeniami 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Turystyka eventowa
Obszar nawiązuje do tematyki aktywnego uczestnictwa w kulturze z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań turystów. Ideą jest zaproponowanie rozwiązań związanych z turystyką eventową, wykorzystujących infrastrukturę i zasoby miejskie, zaspokajających potrzeby gości bez wywierania negatywnego wpływu na codzienne życie lokalnej wspólnoty.

Płocki Hackathon to nie tylko popularyzacja kodowania i zdobywanie umiejętności cyfrowych. Organizatorzy kładą bardzo duży nacisk na przekazanie uczestnikom wiedzy, która będzie pomocna na etapie komercjalizacji stworzonych projektów oraz zakładania własnego biznesu. W agendzie wydarzenia nie zabraknie ciekawych warsztatów oraz spotkań z ekspertami, będących zastrzykiem wartościowej wiedzy.

Warunkiem udziału w Hackathonie jest rejestracja 3-osobowego zespołu poprzez formularz dostępny na stronie Hackathon . Zapisy trwają do dnia 2 października 2023.

Organizatorami wydarzenia są : Miasto Płock oraz działający w strukturach Urzędu Miasta Płocka CIFAL Płock (afiliowany ośrodek szkoleniowy UNITAR − Instytutu ONZ ds. Szkoleń i Badań). Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją City Coders Hackathon Płock objął GovTech oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. Wśród sponsorów wydarzenia znaleźli się: Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, SoftHard S.A. oraz Modular System Sp. z o.o.

Fot. Archiwum Urząd Miasta Płocka.