PKN Orlen do końca 2017 roku uruchomi w Płocku elektrociepłownię o mocy blisko 600 MWe. Wartość projekt w formie „pod klucz”, wraz z pomocniczą infrastrukturą, sięga 1,65 miliarda złotych.
Chociaż projekt budowy bloku gazowo-parowego w Płocku gotowy był już jakiś czas temu, nie można było myśleć o rozpoczęciu inwestycji przed uzyskaniem zgody Rady Nadzorczej PKN Orlen. Stosowne dokumenty w tej sprawie zostały już jednak podpisane, a to oznacza, że już niebawem ruszą prace, które zaplanowane zostały na 36 miesięcy.
Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych władz korporacyjnych PKN Orlen może rozpocząć ostatni etap przygotowań do realizacji zadania, który zwieńczony zostanie parafowaniem umowy z generalnym wykonawcą gotowego do realizacji projektu. Koncern uzyskał już pozwolenie na budowę, umowę z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi w sprawie przyłączenia do sieci przesyłowej oraz umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System.
– Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku. Rentowność naszych projektów energetycznych jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi – tłumaczy Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen. – Realizując tę inwestycję, staniemy się liderem kogeneracji gazowej i umocnimy wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju. Za trzy lata Grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami o wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu, jak i naszego kraju.
W elektrociepłowni, która stanie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, zamontowana zostanie turbina gazowa najwyższej klasy. Nowy blok powinien w istotny sposób podnieść efektywność energetyczną produkcji, a także przyczynić się do optymalnego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Elektrociepłownia ma dostarczać parę przemysłową dla Zakładu produkcyjnego oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego Po Włocławku, gdzie już powstaje blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja PKN Orlen.