Przebudowa ul. Na Skarpie będzie kontynuowana. Ciekawa historia z garażami w tle

Prezydent Andrzej Nowakowski spotkał się z mieszkańcami osiedla Skarpa, aby porozmawiać o sytuacji na przebudowywanej ul. Na Skarpie. Rozpoczęta pod koniec kwietnia inwestycja została wstrzymana na początku lipca w związku z decyzją wojewody. Jest szansa, że wkrótce prace zostaną wznowione.

Na osiedlu Skarpa w ostatnich latach zrealizowanych zostało wiele inwestycji, o czym przypomniał prezydent Nowakowski. To m.in. budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 18, budowa Mieszkań na start i żłobka przy ul. Polnej, remont ul. Jasnej, Wyspiańskiego, Zalewskiego, Polnej, urządzenie Parku nad Jarem z boiskiem i placem zabaw, modernizacja fragmentu ul. Na Skarpie.

– W tym roku przystąpiliśmy do przebudowy kolejnego fragmentu ul. Na Skarpie, na odcinku od ronda Grabskich do skrzyżowania z ul. Jasną. O modernizację tej drogi od lat wnioskowali mieszkańcy osiedla. W ich imieniu o tę inwestycję zabiegała m.in. radna osiedlowa i jednocześnie radna Miasta Płocka Małgorzata Ogrodnik – przypomniał prezydent Nowakowski.

W ramach przedsięwzięcia ma powstać nowy układ drogowy, chodniki, zjazdy na posesje, nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie oraz przebudowana sieć wodociągowa kolidująca z inwestycją. Zaplanowano też rozbiórkę 32 garaży, a na tym miejscu zbudowanie miejsc postojowych.

Warto przypomnieć, że modernizacja ul. Na Skarpie zaczęła się dzięki wydaniu w listopadzie 2022 roku przez prezydenta Płocka Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Zostało ono wydane z rygorem natychmiastowej wykonalności z uwagi na ważny interes społeczny. W tej sytuacji przepisy pozwalają na rozbiórkę wyeksploatowanych garaży i wypłatę odszkodowań ustalonych w oparciu o wycenę przygotowaną przez niezależnego rzeczoznawcę. Od tej decyzji prezydenta do wojewody mazowieckiego odwołało się 17 osób, które sprzeciwiają się wyburzeniu garaży. Na wydanie swojego stanowiska wojewoda miał 30 dni. Jednak w tym czasie nie podjął żadnej decyzji.

W styczniu br. właściciele garaży zostali zawiadomieni przez Urząd Miasta Płocka o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania. Jednak miasto nie mogło przystąpić do tych czynności, gdyż zgodnie z prawem, na opłacenie rzeczoznawcy nie może wydać własnych pieniędzy, ale musi otrzymać je od wojewody mazowieckiego. – Założyliśmy, że w okresie pół roku dokonamy wyboru rzeczoznawcy, który przeznaczone do rozbiórki obiekty wyceni. Osoby zainteresowane mogą zgodzić się z wyceną i przyjąć odszkodowanie w zaproponowanej wysokości lub zaskarżyć ją do sądu – wyjaśnia wiceprezydent Artur Zieliński. Wojewoda pieniądze na opłacenie rzeczoznawcy przekazał dopiero… w czerwcu. A jednocześnie 23 czerwca wydał decyzję o uchyleniu w całości ZRID.

– Nie zgadzamy się z tą decyzją. Wojewoda mógł zakwestionować część decyzji o modernizacji ul. Na Skarpie, dotyczącej wyburzenia garaży, ale niesłusznie naszym zdaniem, zakwestionował cały ZRID. W związku z tym wstrzymaliśmy realizację inwestycji. Teraz mamy dwie możliwości działania, ale zdecydowaliśmy się na tę, która pozwoli na szybką realizację rozpoczętego przedsięwzięcia – zauważa prezydent Nowakowski.

Samorząd Płocka mógł odwołać się do sądu administracyjnego, jednak do czasu zakończenia postępowania, ulica musiałaby pozostać w takim stanie, jak jest obecnie, czyli m.in. ze sfrezowanym asfaltem i innymi utrudnieniami wynikającymi z rozpoczętych już prac. Prezydent Płocka wybrał drugą możliwość, która pozwala na kontynuowanie przedsięwzięcia.

– Będziemy prowadzić modernizację w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych. Pozwoli to nam na realizację części inwestycji, w zakresie budowy sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej, sanitarnej oraz oświetlenia. Pod koniec lipca wykonawca powinien wrócić na plac budowy. Natomiast w zakresie wyburzenia garaży i zbudowania miejsc postojowych musimy czekać na zwrócenie przez wojewodę akt tej sprawy. Wtedy rozpoczniemy procedurę wydania kolejnego Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej – informuje prezydent Nowakowski.

Warto przypomnieć, że założenia, w jaki sposób będzie zagospodarowany teren na osiedlu Skarpa sięgają… 2005 roku. To wówczas, po wymaganych prawem konsultacjach społecznych, Rada Miasta Płocka przyjęła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru zlokalizowanego pomiędzy ul. Dobrzyńską, ul. Polną i jej projektowanym przedłużeniem w kierunku zachodnim oraz ul. Parowa. I już wówczas wpisano w ten dokument, że istniejące garaże będą pozostawione w tym miejscu jedynie do czasu przebudowy ulicy.

Decyzja o przebudowie ul. Na Skarpie była bardzo oczekiwana przez mieszkańców, gdyż zarówno nawierzchnia i zjazdy na posesje, jak i chodnik były w bardzo złym stanie. Na odcinku w pobliżu garaży brakowało chodnika, co stwarzało zagrożenie dla pieszych. Przy ul. Na Skarpie nie było wydzielonych miejsc parkingowych, a parkowanie odbywało się na jezdni, chodnikach oraz na terenach zielonych, powodując utrudnienia w ruchu i niszczenie infrastruktury. Kompleksowej przebudowy wymagała także istniejąca kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne.

W marcu 2017 roku, przy współudziale mieszkańców została opracowana koncepcja zagospodarowania osiedla Skarpa, która zakładała likwidację garaży. Na spotkaniu z mieszkańcami 18 lipca w sali gimnastycznej SP nr 18 prezydent Andrzej Nowakowski zadeklarował, że poinformuje mieszkańców o rozpoczęciu prac nad nowym ZRID dla modernizacji ul. Na Skarpie i zaprosi ich do rozmowy na ten temat.

Alina Boczkowska
Źródło: Plock.eu

 

Fot. UMP.