Odebrany, przygotowany, wyposażony. Prezydent Płocka: stadion mamy… ekstraklasowy [FOTO]

Stadion im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza 34 w Płocku jest na miarę XXI wieku. Przekonają się o tym płocczanie, i nie tylko, już niebawem. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano bowiem na 2 września. Wówczas wszyscy będą zaproszeni, aby przy świetnej zabawie, obejrzeć stadion w całej okazałości. A jest co oglądać. – Mogę powiedzieć, że stadion mamy ekstraklasowy – stwierdził na konferencji prasowej prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

– Stadion został nie tylko odebrany, ale także przekazany obecnemu użytkownikowi – Andrzej Nowakowski wypowiedział w piątek zdanie, na które czekało mnóstwo mieszkańców Płocka i nie tylko. Tego dnia zaproszono do zwiedzania stadionu dziennikarzy lokalnych mediów. Trzeba przyznać, że warto było poczekać kilka lat, bo obiekt robi naprawdę duże wrażenie.

– Koszt budowy obiektu to prawie 173 mln zł. Pierwotnie było to 167,5 mln zł. W trakcie realizacji inwestycji zwiększyliśmy koszt o roboty dodatkowe w wysokości ponad 5 mln zł – mówił i kosztach budowy prezydent Nowakowski. To jednak nie wszystko. Trwają bowiem rozmowy z wykonawcą, dotyczące waloryzacji kontraktu. Zatem ostateczna kwota, za którą powstał stadion w Płocku, będzie znana za kilka tygodni.

– Stadion jest na 15 tys. miejsc. Do dyspozycji użytkowników będą m. in. punkty gastronomiczne, restauracja czy sklep kibica. W obiekcie są miejsca wydzielone tylko dla mediów, znajduje się też sala konferencyjna oraz czternaście lóż VIP, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem firm – tłumaczył prezydent Płocka. Poza tym przed stadionem znajduje się 325 miejsc parkingowych, w tym 20 dla autokarów. – Efekt jest imponujący. A my dziś możemy cieszyć się z nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku, czyli Orlen Stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ulicy Łukasiewicza 34 w Płocku – podkreślił.

Odebrany, przygotowany, wyposażony… 

– Jest to stadion, które spełnia oczekiwania, nie tylko rozgrywania meczów ekstraklasowych czy I ligi, ale będą się tu też mogły odbywać mecze eliminacyjne ligi Europy – mówił z kolei Artur Zieliński, wiceprezydent ds. inwestycji. Zaznaczył, że stadion pod każdym względem jestem dziś przygotowany i wyposażony.

Przypomniał również, że pierwotnie obiekt miał być odebrany w listopadzie 2022 roku. Wiceprezydent opóźnienie związane z odbiorem stadionu wytłumaczył wojną w Ukrainie oraz pandemią. – Na dziś obiekt odebrany jest bez usterek, które miałby jakiekolwiek efekt limitujący – podkreślił. – Na budowie znajdują się obecnie dwie osoby ze strony wykonawcy, które przez najbliższe dwa miesiące są do naszej dyspozycji gdybyśmy ujrzeli jakiekolwiek usterki – mówił. – Na dziś obiekt jest już w pełni dostosowany do tego, że klub już może się do niego wprowadzić i go wyposażać.

Otwarcie, na którym każdy znajdzie… atrakcję

O oficjalnym otwarciu stadionu opowiedział Roman Siemiątkowski, zastępca prezydenta Miasta Płocka ds. Polityki Społecznej. – Symboliczne otwarcie planowane jest na mecz z Polonią Warszawa. Plany są takie, że odbędzie się on 2 września. Na ten dzień meczowy zostało przygotowanych bardzo dużo atrakcji, zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Głównym organizatorem wydarzenia będzie MOSiR przy udziale Urzędu Miasta Płocka i Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. – Dla każdego coś miłego tego dnia na stadionie na pewno się znajdzie – podkreślił. – A zwieńczeniem tego wszystkiego będzie… zwycięskim mecz z Polonią Warszawa – zachęcał do udziału w imprezie wiceprezydent Siemiątkowski.

“Smaczek” z… reprezentacją Polski w tle

Na piątkowej konferencji był obecny również Sławomir Pietrzyk – prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. – To piękny obiekt na mapie naszego województwa i cieszymy się, że tak szybko powstał i tak pięknie wygląda. Dobry interes panowie zrobiliście, bo dziś pewnie byłoby trudno za takie środki wybudować tak piękny stadion – chwalił władze miasta. – To nam daje możliwości do tego, żebyśmy mogli, jako Mazowiecki Związek Piłki Nożnej wspólnie się rozwijać. Stąd rozmowa z prezydentem Płocka, aby wspólnie zrobić wydarzenie, które będzie takim dodatkowym „smaczkiem” jeżeli chodzi o otwarcie stadionu.

Już 8 września o godz. 17:00 rozegrany zostanie na płockim stadionie mecz piłkarski U21 z reprezentacją Kosowa. Jest to mecz eliminacyjny do mistrzostw Europy. – Wierzę w to, że ten mecz będzie dużym wydarzeniem, ale żebyśmy też pokazali Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, że to nie będzie jedyny mecz na tym stadionie – stwierdził. Pietrzyk wspomniał, że kiedy obejmował stanowisko prezesa, chciał, aby piłka na Mazowszu rozwijała się w sposób dobry, aby obiekty sportowe były wykorzystywane w taki sposób, by można się było nimi chwalić, pokazywać nie tylko w kraju, ale również w Europie. Stwierdził, że stadion w Płocku jest takim obiektem.

– Cieszę się, że będziemy mogli tuż po uruchomieniu stadionu gościć tu reprezentację Polski. Nie ukrywam, że z tą myślą też budowaliśmy ten obiekt, żeby nie tylko w perspektywie Wisły, ale także jak najszerszej rzeszy publiczności stadion mógł służyć. Mam nadzieję, że to będzie dobry początek szerokiej współpracy – odpowiedział na słowa Pietrzyka prezydent Płocka.

Wisła Płock z… nadziejami

– Ogromne słowa gratulacji i podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tego pięknego stadionu. Naprawdę możemy być dumni, że w takich warunkach przyjdzie nam wszystkim pracować. Warunki są naprawdę europejskie – nie ukrywał Piotr Sadczuk, prezes Wisły Płock, który również wziął w udział konferencji prasowej. – Mam pełne przekonanie, że wiele miast w Polsce patrzy na Płock i nasz stadion z ogromnymi słowami uznania i z zazdrością.

– Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby drużyna grała na miarę oczekiwań kibiców, na miarę tego nowego, pięknego stadionu – podkreślił w swojej wypowiedzi. – Mam też przekonanie, że jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu. Mam nadzieję, że drużyna będzie jeszcze wzmocniona. Jestem spokojny o wartość sportową drużyny. Będziemy się starali podołać wszelkim oczekiwaniom. Chcemy jak najszybciej wrócić na salony Ekstraklasy – zaznaczył nowy prezes płockiego klubu. – Jestem pewien, że będę prezesem Wisły Płock, która zagra w europejskich pucharach.

Obecnie klub jest w trakcie przeprowadzki do nowej siedziby, która mieści się w pachnącym nowością stadionie.

Fot. UMP.