Kościół Starokatolicki Mariawitów oraz Stowarzyszenie Miłosierdzie i Miłość starają się, aby uchodźcy z Ukrainy w gościnnych murach klasztoru czuli się dobrze. Dla kobiet i dzieci, które przyjechały do Polski i zamieszkały w mariawickim klasztorze, chroniąc się przed wojną, są to pierwsze święta spędzone daleko od domu i rodziny. Mariawici sprawili, że goście poznali tradycyjne polskie święta. Kościół chciałby umożliwić, aby uchodźcy przeżyli Święta Zmartwychwstania Pańskiego zgodnie ze swoimi obyczajami. Aby tego dokonać, potrzebna jest jednak pomoc.
Katolicy obchodzili święta Wielkiej Nocy w minioną niedzielę. U mariawitów przy suto zastawionym stole zasiadły 54 osoby. – Podzieliliśmy się „święconką”, złożyliśmy życzenia. Było pełno uścisków, całusów i łez. Łez radości, smutku, tęsknoty za domem i najbliższymi – mówi Marek Maria Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. – Tych łez nie wolno się wstydzić, niech płyną z oczu, aby oczyszczały stęsknione serca – dodaje.
Duchowny składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które okazały hojność i dobre serca. – To dzięki tym osobom, to spotkanie było wyjątkowe. To dzięki tym, którzy podzielili się swoimi zakupami, mogliśmy też sprawić, że nasi ukraińscy goście poznali nasze świąteczne obyczaje – podkreśla bp. Babi. – Wspólnie przeżyliśmy tradycyjną, polską Wielkanoc.
– Nasi goście są członkami Kościoła Prawosławnego i będą obchodzić Wielkanoc, zwaną Paschą, która przypada na najbliższą niedzielę, 24 kwietnia. Chcielibyśmy umożliwić ukraińskim gościom przeżycie tego ważnego dnia zgodnie z ich liturgią i zwyczajami – zaznacza biskup. I dodaje, że w Płocku jest Parafia prawosławna, gdzie uchodźcy z Ukrainy uczestniczą w nabożeństwach niedzielnych i gdzie będą uczestniczyć w ceremonii Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Kościół Starokatolicki Mariawitów chciałby umożliwić osobom z Ukrainy, które przebywają w klasztorze, aby swoje Święta Wielkanocne przeżywały zgodnie ze swoją tradycją. – Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy przede wszystkim produktów spożywczych, gdyż nasze magazyny powoli zaczynają świecić pustkami, a pomoc nadal jest potrzebna – mówi bp. Babi.
– Kochani, bardzo prosimy, podzielcie się tym, czym możecie, a wspólnie sprawimy aby nasi goście, choć tak daleko od domów, mieli poczucie, że nie są sami w swoim smutku, że pomimo bólu i trwogi będą mogli radośnie zawołać: Chrystus zmartwychwstał – Христос воскрес! – podkreśla duchowny.
Produkty żywnościowe można przynosić do klasztoru mariawitów – do soboty 23 kwietnia w godzinach 8:00 – 17:00 – wejście od strony ogrodu. Oprócz tego na zaspokojenie potrzeb uchodźców z Ukrainy Stowarzyszenie Miłosierdzie i Miłość prowadzi zbiórkę pieniędzy. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć tę akcję finansowo, może to uczynić, wysyłając pieniądze na konto:
Stowarzyszenie Miłosierdzie i Miłość
ul. Kazimierza Wielkiego 27 a; 09-400 Płock
numer konta bankowego: mBank 08114020040000320280580963
Z dopiskiem: Ukraina – darowizna
Przy przekazach z zagranicy należy podać Kod SWIFT mBanku: BREXPLPWXXX