Data i miejsce wizyty lidera .Nowoczesnej w naszym mieście nie była przypadkowa. Ryszard Petru przyjechał do Płocka, gdzie znajduje się największy zakład rafineryjno-petrochemiczny, na dzień przed procedowaniem w Sejmie ustawy dotyczącej tzw. opłaty paliwowej.
We wtorek, 11 lipca, Ryszard Petru spotkał się najpierw z dziennikarzami, potem z mieszkańcami. Podczas tego pierwszego mówił o podwyżce opłaty paliwowej, którą zmieni ustawa. Ma ona wzrosnąć o 20 gr. co ma przełożyć się na wzrost ceny paliwa o 25 gr na litrze paliwa. Petru jednak nie skupił się jedynie na podwyżkach cen paliw. Mówił także o podniesieniu składki ZUS dla przedsiębiorców, która ma nastąpić od nowego roku oraz o zmianie prawa wodnego, które – jeżeli wejdzie w życie – podniesie koszt metra sześciennego wody. – Są to podatki nie takie wprost, których Polacy mogą nie zauważyć. Ale jak je zsumujemy, to nasze życie będzie po prostu droższe, już jest droższe – mówił lider .Nowoczesnej. – Wicepremier Mateusz Morawiecki kilka dni temu mówił o tym, że podatki nie będą podnoszone, aby finansować swoje obietnice wyborcze. To było jednak jedno wielkie kłamstwo – podkreślił.
Ryszardowi Petru podczas konferencji prasowej towarzyszyli: Bartosz Podsędek, reprezentujący mazowieckie struktury Nowoczesnej oraz Bartosz Leszczyński szef płockich struktur partii. Pytany o kandydatów na listach w najbliższych wyborach. – Każda lista będzie tworzona przez lokalnych działaczy, później my ją ocenimy. Wystawimy w najbliższych wyborach swoich kandydatów – podkreślił. – Będą to osoby podobne do tych, które tu stoją – wskazał na towarzyszących mu z lewej i prawej strony stojących partyjnych kolegów. – Będą też na pewno kobiety i ludzie młodzi duchem, z nowymi pomysłami, nową energią, stawiamy na nowoczesność – dodawał. Ryszard Petru przyznał także, że kandydatem .Nowoczesnej na prezydenta Warszawy będzie Paweł Rabiej.
Marcin Podsędek podkreślił, że partia już w tej chwili przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów. – Tworzymy listy wyborcze w najważniejszych ośrodkach. W Płocku wystawimy także swoich kandydatów tak do rady miasta, jak i w wyborach na prezydenta miasta – tłumaczył. – Nowoczesna w swoich strukturach posiada 500 członków i na pewno nie zabraknie nam osób, które wypełnią listy wyborcze – dodawał.
Z kolei Bartosz Leszczyński, mówił o tym, że płocka .Nowoczesna pracuje nad programem tworząc tzw. mapę potrzeb. Wspomniał o tym, iż 81 proc. mieszkańców Płocka, chciałoby aby in vitro było finansowane z budżetu miasta. – Jest to projekt, który nie dawno został odrzucony przez radę miasta – mówił przewodniczący Nowoczesnej w naszym mieście. Z mapy potrzeb wynika także, że 81 proc. mieszkańców Płocka chce rozdziału Państwa od Kościoła, a 70 proc. chciałoby, aby w mieście powstała sala koncertowa.
Dodamy, że jednym z projektów ogólnomiejskich, które wpłynęły od mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Płocka jest finansowanie in vitro. Jeżeli zatem płocczanie wezmą udział w głosowaniu w takiej ilości, jak wspomniał podczas konferencji Leszczyński – in vitro zostanie przegłosowane i będzie finansowane z Budżetu Obywatelskiego.
Przypomnijmy. Jest to 6. edycja Budżetu w naszym mieście. Projekty można było składać do 10 lipca. Teraz przejdą one weryfikację formalno-prawną. Do 4 września zostaną opublikowane pełne listy pozytywnie i negatywnie (z uzasadnieniem) ocenionych projektów. Potem mieszkańcy Płocka od 18 września do 1 października 2017 roku będą głosować na konkretne projekty.
Fot. LR.