Po raz 36. wyruszą pełni wiary na Jasną Górą spod płockiej katedry

Za niespełna miesiąc w dziewięciodniową, pieszą podróż wyruszą pątnicy z Płocka na Jasną Górę. Będzie to 36. pielgrzymka wiernych, którzy mijając kolejne miasta i wioski, pokonają ponad 220 kilometrów, aby 14 sierpnia zakończyć swój święty marsz w Częstochowie.

W niedzielę, 6 sierpnia, zaraz po mszy świętej pątnicy podzieleni na 11 grup – odpowiadającym regionom diecezji płockiej – wyruszą spod płockiej katedry. Podczas pokonywania trasy – w tym roku na jeden dzień – powstanie grupa pokutna. 36. pielgrzymce na Jasną Górę będzie przyświecało hasło “Żywe diamenty Maryi”. W trakcie 9 dni wierni ze swoimi przewodnikami duchowymi będą podejmować takie tematy jak: nawrócenie, pokuta, modlitwa różańcowa czy związki św. Jana Pawła II z Fatimą. Głównym przewodnikiem płockiej pielgrzymki będzie ks. Jacek Prusiński.

– (…) Szczególnym miejscem maryjnym jest Jasna Górą. To do Czarnej Madonny od wieków Polacy pielgrzymują. Wśród tych pielgrzymów są także ci, którzy czynią to na własnych nogach. Podejmują trud, ogromny wysiłek, aby nawiedzić to najważniejsze Sanktuarium naszego narodu. Ten trud podejmują także wierni naszej, płockiej diecezji (…) – napisał w zachęcie do wiernych biskup płocki Piotr Libera.

To już tradycja, że w sierpniu z polskich miast na Jasną Górę ruszają piesze pielgrzymki. Część pielgrzymów dociera na miejsce 14 sierpnia – tak jest w przypadku grupy z Płocka. Dzień później – 15 sierpnia – w  Częstochowie odbywają się uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które potocznie nazywane też jest świętem Matki Bożej Zielnej. Piesze pielgrzymki Polaków na Jasną Górę sięgają swoją historią XVII wieku.

 

Fot. Urząd Miasta Częstochowa oraz Łukasz Chruściel – Katedra Płock (archiwum)