Co roku po te bilety ustawiały się kolejki. Tym razem spektakl trafi do internetu

Wyjątkowy dzień, nietypowa sytuacja. Płocki teatr, choć nie wystawia z powodu pandemii spektakli na żywo, stara się dostroić do nowej rzeczywistości, wciąż wychodzić w stronę widzów, łącząc się z nimi innymi kanałami. Proponują spektakl do obejrzenia w internecie, warsztaty i rozmowę z aktorami online.

Co roku świętowali Dzień Teatru Publicznego. Wówczas “grosze grały rolę. Wystawiali spektakl, a kolejki po tanie bilety ustawiały się do kasy w płockim Teatrze Dramatycznym. W tym roku nie będzie tak w teatrach w całej Polsce. Nie będzie bowiem tego święta w dotychczasowej formie.

– Liczenie groszy nabrało dziś nowego znaczenia i wagi. Dlatego budżet tegorocznej akcji został przeznaczony w całości na doraźne i interwencyjne wsparcie teatrów. Mimo że na żywo nie zostanie zagrany żaden spektakl – mówią w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

W tym roku mieli dwa wyjścia – przesunąć zagranie spektakli w ramach Dnia Teatru Publicznego o kilka tygodni czy miesięcy, albo zaproponować pokazanie spektakli online. Zmieniono przy okazji formę wsparcia, aby “widzowie mieli do kogo i do czego wrócić, gdy sytuacja na to pozwoli”. – Zdecydowaliśmy, że budżet tegorocznej akcji “Bilet do teatru za grosze” – wliczając także budżet na promocję i komunikację o wydarzeniu – zostanie w całości przeznaczony na interwencyjne wsparcie teatrów. Biorąc pod uwagę wielkość środków, jakimi dysponujemy – mimo drastycznego ograniczenia kosztów – wsparcie to będzie miało charakter symboliczny. Zależy nam jednak na tym, aby pomoc, którą możemy zaoferować, nadeszła szybko. Dyrektorom teatrów zaproponowaliśmy równy podział środków między wszystkie placówki, które od 16 do 23 maja wesprą ideę tego dnia. Podział niedoskonały, ale jedyny realny i odpowiadający potrzebom chwili.

W Dniu Teatru Publicznego 2020, który obchodzimy 16 maja, weźmie udział ponad 100 teatrów, w tym płocki teatr. – Tegoroczną akcję przeniesiemy w całości do internetu – nie będzie “groszowych spektakli” na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające Państwu o tym święcie. Chcemy, abyście Państwo zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na widzów i na to, że będzie lepiej.

Wydarzenie na Facebooku znajdziemy pod tym linkiem.

Płocki teatr udostępni 16 maja (godz. 19.00) spektakl “Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Możliwość obejrzenia sztuki będzie przez tydzień – do godz, 19.00 w sobotę, 23 maja. Pod tym linkiem można znaleźć informacje i zdjęcia ze spektaklu.

W teatrze zachęcają do udziału w warsztatach, które odbędą się 20 maja (początek o godz. 18.00, platforma Zoom) o poprowadzi je Monika Mioduszewska-Olszewska.

– Zapraszamy na kameralne spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o spektaklu, poszerzać swoje pola interpretacji i sprawdzać się w kreatywnym działaniu. W tej szczególnej przestrzeni internetu będziemy rozmawiać o tym, czy dwa teatry to nie za mało, czy dziś mamy już „trzeci teatr” i jaki on jest/będzie.

Ilość miejsc: 15

Czas trwania: 1,5 h
Zapisy na: literacki@teatrplock.pl
Po zapisaniu uczestnicy otrzymają na mejla link do spotkania.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/527980551232594/
A kilka dni później, 24 maja, zaplanowano rozmowę z aktorami online (od godz. 19.00, transmisja na żywo na Facebooku), aby podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi spektaklu,  a także jak zmienił się odbiór teatru w czasie pandemii.
– Nie możemy spotkać się fizycznie, więc tworzymy dla Państwa wirtualną agorę – miejsce, w którym będziemy mogli wspólnie porozmawiać o tym, co w nas uruchomił Jerzy Szaniawski. W trakcie rozmowy, poprzez komentarze, będzie można zadawać pytania twórcom.
Fot. Waldemar Lewandowski