Niedawno od nas odeszli. Wpłynęły wnioski o nadanie im pośmiertnie medali “Zasłużony dla Płocka”

Odeszli nagle, pozostając w naszych wspomnieniach, na nagraniach czy fotografiach. Wraz z ostatnim pożegnaniem Huberta Chiczewskiego, wieloletniego trębacza miejskiego, zapadła cisza na wieży ratusza. W dniu jego pogrzebu hejnał Płocka odegrano na cmentarzu. Kiedy zaś zmarła Elżbieta Podwójci-Wiechecka, swoimi wspomnieniami dzielili się pracownicy Książnicy Płockiej, publikując m.in. film wykonany ze zdjęć podczas miejskich wydarzeń.

Kapituła obradowała na przełomie kwietnia i maja w trybie korespondencyjnym. Oba wnioski od prezydenta Płocka o nadanie pośmiertnie medali “Zasłużony dla Płocka” Elżbiecie Podwójci-Wiecheckiej oraz Hubertowi Chiczewskiemu zaopiniowano pozytywnie. Przygotowano już projekty uchwał na najbliższą sesję z udziałem płockich radnych, kiedy to lokalni rajcy zagłosują nad przekazanymi projektami.

Oba wnioski uzasadniono.

Uśmiechnięta, życzliwa, tryskająca energią

Elżbieta Podwójci-Wiechecka byłą miejską radną w latach 1998-2002 oraz 2006-2010, przewodnicząca Rady Mieszkańców Osiedla Podolszyce Północ, a także wieloletnią kierowniczką filii nr 8 Książnicy Płockiej. Zresztą z Książnicą Płocką była związana zawodowo przez 43 lata. Znajdowała czas dla seniorów, organizując dla nich spotkania.

– Czekała na nich uśmiechnięta, życzliwa. Gotowa była poruszyć niebo i ziemią, aby jej przyjaciele, seniorzy, czuli się dobrze, bezpiecznie, by wiedzieli, że są potrzebni.

Co roku w sierpniu zabierała dzieci w wirtualne podróże marzeń po całym świecie.

– Nie było dla niej rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Zapraszała egzotycznych gości z różnych stron świata m.in. z Indii, Izraela, Kuby, Tajlandii, Ameryki, Emiratów Arabskich.

Zaangażowana w swoją działalność. Nastawiona na pomoc ludziom, z energią i optymizmem przystępowała do działania.

– Gdy było trzeba, walczyła, cała oddawała się sprawie zarówno jeśli chodziło o bibliotekę, jak i działalność społeczną. Była po prostu dobrym człowiekiem – podsumowano w uzasadnieniu do uchwały.

Zmarła 17 kwietnia 2020 r. w wieku 63 lat.

Czytaj: Aktywnie działała na rzecz Płocka i płocczan. Nie żyje Elżbieta Podwójci-Wiechecka

Popularyzator hejnału płockiego

Hubert Chiczewski był trębaczem miejskim od 1998 r., wcześniej inicjował odgrywanie na żywo hejnału Płocka. Od 1993 r. reprezentował nasze miasto na Ogólnopolskich Przeglądach Hejnałów Miejskich w Lublinie. Był także w zarządzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich. Pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Płocku.

Wielu młodych ludzi mogło go poznać jako opiekuna Szkolnej Orkiestry Dętej. Orkiestra reprezentowała miasto Płock w 2014 i 2017 r. na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Możejkach na Litwie. Zdobyli drugie i trzecie miejsce podczas Wojewódzkiego Konkursu Szkolnych Zespołów Instrumentalnych w Warszawie. Z kolei trzecie miejsce przypadło muzykom na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w 2014 i 2016 r.

Nagrodę prezydenta miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Hubert Chiczewski otrzymał w 2018 r.

Dwa razy dziennie ogrywał hejnał Płocka z ratuszowej wieży. Odszedł 15 lutego 2020 r.

– Był wyjątkowym człowiekiem, utalentowanym muzykiem i społecznikiem, którego cechowała niezwykła pasja i zaangażowanie. W centrum jego działań zawsze znajdował się Płock – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Czytaj: Dziś z wieży płockiego ratusza nie popłynął hejnał. Nie żyje Hubert Chiczewski

Fot. UMP, Książnica Płocka