W piątek 17 listopada, po południu, otwarta dla ruchu – na całej długości – zostanie ul. Kościuszki, czyli od pl. Narutowicza po pl. Dąbrowskiego. Będzie można zatem po ulicy poruszać się, jak przed przebudową. Na “stare” trasy wrócą autobusy Komunikacji Miejskiej oraz strefa płatnego parkowania.
Modernizacja ul. Kościuszki oraz budowa kanalizacji deszczowej pod pl. Dąbrowskiego i fragmentem ul. Warszawskiej rozpoczęła się w ubiegłym roku. – Przebudowa była kompleksowa i zaczęła się właśnie od ułożenia kolektorów zbierających deszczówkę. Potem przyszedł czas na ułożenie nowej nawierzchni i chodników, a także na zainstalowanie nowego oświetlenia. Na odcinku ul. Kościuszki, leżącym między pl. Narutowicza, a pl. Dąbrowskiego wykorzystaliśmy granitową kostkę (na jezdnię) oraz granitowe płyty (na chodniki). Natomiast jezdnię i chodniki na pl. Dąbrowskiego odtworzyliśmy z nowych, ale konwencjonalnych materiałów – tłumaczą w Urzędzie Miasta Płocka.
W piątek 17 listopada wykonawca zbierze wszystkie bariery zagradzające przejazd i około godz. 17:00 otworzy przejazd. Ruch na ulicy wraca zatem do sposobu poruszania się sprzed rozpoczęcia robót budowlanych i drogowych.
Pamiętajmy więc, że:
— ul. Kościuszki na odcinku od pl. Narutowicza do pl. Obrońców Warszawy oraz ten ostatni plac objęte są strefą płatnego parkowania. Za postój płacimy tu w dni powszednie od godz. 8.00 do 17.00, od poniedziałku 20 listopada;
— przebudowane ulice i place objęte są znakiem strefowym ograniczającym maksymalną prędkość do 30 km na godz. Znaki strefowe stoją na wlocie na pl. Narutowicza, Obrońców Warszawy, na ul. Misjonarskiej, Gradowskiego oraz Warszawskiej;
— od poniedziałku na swoje dawne trasy – przez pl. Obrońców Warszawy, ul. Kościuszki oraz pl. Dąbrowskiego i ul. Warszawską – wracają autobusy Komunikacji Miejskiej linii nr 4 i 18, z których korzystają m.in. pacjenci Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz studenci Akademii Mazowieckiej.
Koszt przebudowy ul. Kościuszki wyniósł ostatecznie 18,3 mln zł, z czego pięć mln zł dofinansowania Miasto Płock zdobyło z budżetu państwa, a cztery – z „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”).
Źródło i fot. UMP.