Znamy kolejne gwiazdy Reggaelandu

Jamajski wokalista R’N’B i dancehall Richie Stephens oraz kultowy rosyjski zespół St. Petersburg Ska-Jazz Review to kolejni ogłoszeni zagraniczni wykonawcy festiwalu Reggaeland w Płocku. Polski skład uzupełnią Ras Luta oraz Mr. Bayerman.

 
Richie Stephens to podwójny zdobywca statuetki Grammy. Zdobył je wraz z grupą Soul II Soul, z którą występował we wczesnych latach 90. Był związany z kultową wytwórnią Motown z Detroit. Stephens w czasie swojej kariery płynnie przemieszcza się pomiędzy różnymi gatunkami muzycznymi: reggae, ska, dancehall i r’n’b.
 

W ostatnim czasie w jego muzyce pojawia się coraz częściej współczesny gospel. Jamajczyk wylansował kilka hitów, które dotarły nie tylko do Stanów Zjednoczonych, ale też Europy, trafiając w Wielkiej Brytanii na UK Singles Chart. Najpopularniejsze z nich to “Legacy” oraz “Come Give Me Your Love”. Najnowszy album Stephensa – “God Is On My Side” – tematycznie silnie związany jest z wątkami chrześcijańskimi, które coraz częściej inspirują muzyka. W sumie wydał aż siedemnaście albumów.

Rosyjska formacja St. Petersburg Ska-Jazz Review to niejako muzyczne przeciwieństwo Stephensa. Grupę założyli w 2001 roku w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. W 2002 roku ukazał się debiutancki album zespołu.

 

Wkrótce po jego wydaniu do grupy dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem “Too Good To Be True”, który ukazał się w 2004 roku. Płyta została wydana w Rosji za sprawą wytwórni Shnur’OK należącej do Siergieja Sznurowa, lidera i wokalisty grupy Leningrad. Zespół nagrał także koncertowy album “Live at Red Club”, który trafił do sprzedaży pod koniec 2006 roku. Występ St. Petersburg Ska-Jazz Review był planowany na zeszłorocznej edycji festiwalu Reggaeland, jednak ze względu na złe warunki pogodowe nie odbył się.

Tegoroczny Reggaeland nie mógłby odbyć się także bez Ras Luty. To bodaj najbardziej rozpoznawalny wokalista sceny reggae w Polsce, od 8 lat związany z supergrupą Eastwest Rockers. Na początku marca 2013 roku ukazała się bardzo dobrze przyjęta, druga solowa płyta Luty “Uratuj siebie”.

 
Odpoczywając od eksperymentów muzycznych, z których znana jest ekipa Eastwest Rockers, muzyk zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami. Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b.
 
Na półtoragodzinny show składa się materiał z obu solowych płyt, numery z legendarnej składanki “Polski ogień” i piosenki Ras Luty z repertuaru Eastwest Rockers. Ostatni z puli czwórki ogłaszanych właśnie wykonawców, Mr. Bayerman to polski producent mający na koncie pracę ze światowymi gwiazdami muzyki jamajskiej, m.in. Beenie Manem. Porusza się w obszarze od korzennego reggae, po mocny dancehall. Jego autorski set na Reggaelandzie będzie premierowym występem producenta przed publicznością.

Do tej pory w programie Reggaelandu potwierdzono wystepy: Shaggy’ego, Kena Boothe’a, grupy The Selecter, Jahcoustixa oraz kilkunastu polskich wykonawców. Organizatorami festiwalu są Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Reggaeland 2013, Płock, plaża nad Wisłą, 12-14 lipca, karnety: 40 zł z polem namiotowym gratis (w przedsprzedaży), www.reggaeland.eu