Zderzenie dwóch płockich światów, czyli „PłockMisja”. Niektórzy 'aktorzy’ nie do rozpoznania [FOTO]

Dwadzieścia jeden humorystycznych scenek, prawie pięćdziesięciu „aktorów”, widownia wypełniona po brzegi – tak wyglądał wielki powrót charytatywnej szopki noworocznej na scenę płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. A wszystko po to, aby zebrać pieniądze na leczenie Dominika. Biletami na spektakl były cegiełki, które już na tydzień przed przedstawieniem były wyprzedane.

W niedzielny wieczór, 12 lutego, na scenie płockiego teatru odbył się niezwykły spektakl. Była to piąta edycja charytatywnej szopki noworocznej, która po kilku latach przerwy wróciła na deski. Jak wskazuje tytuł widzowie mogli obejrzeć przedstawienie o lokalnie brzmiącym tytule „PłockMisja”. Jednym zdaniem – tłem wydarzeń w sztuce był Płock.

Nie zabrakło zatem tematu rozkopanej ulicy Kościuszki, budowy pomnika Marceliny Rościszewskiej, a także odniesień do sławnych płocczan – Władysława Broniewskiego, Marii Macieszyny, Julii Kisielewskiej czy znanych w mieście miejsc – Jaru Brzeźnicy i Jaru rzeki Rosicy. Na scenie widzowie mogli zatem obserwować spotkanie Płocka historycznego i współczesnego. Każda scena napisana była tak, że można się było pośmiać z łączących płocczan spraw. 

W scenariuszu nie zabrakło też polityki krajowej. Co więcej, na scenie pojawiły się osoby z nią związane. Jak chociażby poseł Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej oraz posłanka Elżbieta Gapińska, również z PO, a także pomysłodawczyni płockiej szopki noworocznej. Oprócz parlamentarzystów na scenie widzowie mogli podziwiać wicestarościnę powiatu płockiego, przewodniczącego Rady Powiatu, prezydenta Płocka, wiceprezydentów miasta, miejskich radnych, prezesów miejskich spółek, dyrektorów płockich instytucji, osoby związana z kulturą i oświatą oraz działaczy społecznych.

W wielu przypadkach niecodzienne stroje oraz charakteryzacja sprawiły, że trudno było rozpoznać, kto akurat odgrywa daną scenę. Wśród publiczności często pojawiało się pytanie: a to kto, kto teraz gra? W tym miejscu ogromne brawa dla „aktorów”, bo gołym okiem było widać zaangażowanie w spektakl i dbałość o autentyczny przekaz.

Twórcami scenariusza V edycji Szopki Noworocznej byli: Maciej Woźniak, znany płocki poeta, Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka oraz Hanoch Levin, izraelski dramaturg, pisarz i poeta. Spektakl wyreżyserował Mariusz Pogonowski, aktor, konferansjer, a także autor. O muzyczną oprawę zadbał Krzysztof Misiak, płocki gitarzysta i muzyk.

Przypomnijmy. Podczas tegorocznej charytatywnej szopki noworocznej całkowity dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek jest przeznaczony dla Dominika – ucznia IV klasy w SP 16 w Płocku. Dziecko podczas snu przeszło zatrzymanie akcji serca. Obecnie chłopiec potrzebuje wszechstronnej rehabilitacji.

 

Fot. Urząd Miasta Płocka.