Wybory samorządowe 2023 zakończone. PiS na pierwszym miejscu do sejmików, KO – druga, potem Trzecia Droga…

Od godz. 7:00 do godz. 21:00, w niedzielę 7 kwietnia trwało w Polsce głosowanie w wyborach samorządowych. Z pierwszych, szacunkowych wyników głosowania opartych na sondażu exit poll przeprowadzonych przez Ipsos, wybory do sejmików wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7 proc. poparcia. 

Następna była Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,9 proc. 13,5 Trzecia Droga, 7,5 Konfederacja, 6,8 Lewica,2,7 Bezpartyjni Samorządowcy, inne komitety 3,9 proc. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

Po zakończeniu ciszy wyborczej w trzech stacjach telewizyjnych, czyli w TVP, TVN i Polsat podano szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na wynikające z odpowiedzi udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie prowadziło ponad 2 tys. ankieterów pracowni Ipsos.

Polacy wybrali blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy gmin i miast. Na wyniki konkretnych kandydatów trzeba będzie zaczekać. Wielu kandydatów nieoficjalne wyniki pozna w ciągu najbliższych godzin. Oficjalne wyniki Polacy poznają najprawdopodobniej w środę.

Źródło sondażu: TVN24.