Wybór należy już tylko do Polaków

– Życzę państwu abyście nie obudzili się w Polsce, którą ktoś wybierze za was. Życzę również tego, abyście podjęli trafne decyzje. A trafne decyzje to takie żebyście wybierali ludzi, którzy są za wolnością, którzy nie będą państwu zaglądali w sumienia, którzy nie będą wam mówić jak macie żyć. Tylko będzie ludźmi wolnymi – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Elżbieta Gapińska.

W czwartkowe popołudnie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: kandydatka do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gapińska oraz prezydent Andrzej Nowakowski. Po raz ostatni przed wyborami parlamentarnymi spotkali się z dziennikarzami lokalnych mediów, aby podsumować ostatnie cztery lata rządów PO, a także zaapelować o pójście do urn, bez względu na to czy sytuacja polityczna w kraju podoba się czy też nie.

Spotkanie rozpoczął prezydent Płocka, a jednocześnie przewodniczący płockiego PO. Wymienił to co udało się osiągnąć dla Płocka przez cztery lata. – To nie tylko sześć orlików, które powstały w różnych miejscach i osiedlach naszego miasta. To nie tylko hale sportowe, do których zdobywaliśmy dopłaty z ministerstwa, to nie tylko bezpieczne place zabaw przy każdej szkole podstawowej gdzie korzystaliśmy z programu „Radosna szkoła”. To także wyremontowane kilometry dróg lokalnych z programu „Budowy dróg lokalnych” tzw. „schetynówek”. To są miliony złotych, które dzięki dobrej współpracy z rządem, dzięki stworzeniu przez Platformę Obywatelską dobrych warunków dla samorządu, mogliśmy konsekwentnie zmieniać nasze miasto – tłumaczył Nowakowski. Nawiązał także w swojej wypowiedzi do środków finansowych, pozyskanych na inwestycje związane z Wisłą, konkretnie o jej pogłębieniu, które zabezpiecza przed powodzią, o umocnieniu skarpy wiślanej czy wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych. Podziękował wszystkim posłom, którzy wspierali działania na rzecz rozwoju Płocka i regionu. A szczególnie poseł Elżbiecie Gapińskiej.

Przy okazji przypomniał mediom, jak to za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego skreślono budowę obwodnicy Płocka z krajowego programu budowy dróg i autostrad. – Na zakończenie tej kadencji rząd Ewy Kopocz, podjął decyzję o przybliżeniu trasy S10 do Płocka. To decyzja, która dla nas, dla mieszkańców miasta może być dźwignią rozwoju dla naszego miasta, którą w ogóle trudno porównać z czymkolwiek – podkreślił prezydent. Na koniec zaapelował aby płocczanie przy urnach dokonali słusznych wyborów i wybrali dobrych kandydatów, którzy gwarantują dalszą i skuteczną współpracę na rzecz Płocka.

– Nie tych, którzy mówią dziś, że oto warto byłoby żeby Orlen wrócił do Płocka. A kilka lat temu kiedy PiS rządził, to lekką ręką Orlen pozbywał się chociażby klubu sportowego, który przeszedł na garnuszek miasta i którego utrzymanie, kosztuje nas rok rocznie około 10 milinów złotych – tłumaczył szef płockiego PO.

Następnie głos zabrała poseł Elżbieta Gapińska, która ubiega się ponownie o mandat w najbliższych wyborach. Pochwaliła prezydenta za ostatnie inwestycje, które były przeprowadzone w naszym mieście: wiadukt, remonty szkół, budowę przedszkoli, nowe hale sportowe, remonty ulic. – Tak dobrej passy, jak przez ostatnie pięć lat Płock dawno nie miał – mówiła do dziennikarzy. Podziękowała prezydentowi za współpracę, która przez cztery lata układała się bardzo dobrze.

Nawiązała w wypowiedzi do środowego spotkania kandydatów z list PiS do Sejmu i Senatu z pracownikami PKN Orlen. – Chcę przypomnieć państwu i wszystkim związkowcom, którzy dali się wczoraj wciągnąć w kampanię wyborczą PiS, że to premier Kaczyński 22 września 2007 roku, odniósł się w Radiu Gdańsk do połączenia Orlenu z Lotosem – To jest zabieg można powiedzieć z dziedziny bezpieczeństwa energetycznego, a nie czysto biznesowy. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że dużo efektywniejsze, z punktu widzenia właśnie tego celu, będzie uznanie za firmę prowadzącą właśnie Lotos. To jest paradoksalne, bo ona jest mniejsza ale tak to wygląda, zostanie tu po prostu Lotos tylko mając jeszcze dodatkowo własność Orlenu. To jest kwestia kilku miesięcy, będzie to operacja łącznie trwająca 10-11 miesięcy – zacytowała słowa ówczesnego premiera. Elżbieta Gapińska opowiedziała się także za tym, aby siedziba PKN Orlen wróciła do Płocka.

Apelowała za pośrednictwem mediów nie tylko do mieszkańców Płocka, ale do wszystkich Polaków aby poszli do urn wyborczych w najbliższą niedzielę. – Każdy polski obywatel powinien pójść na wybory niezależenie od tego czy sytuacja polityczna kraju podoba się czy nie. Należy iść po to żeby móc sobie powiedzieć – wybrałem to i muszę się z tym zgodzić. Nie można później zarzucać innym, że wybrali za nas. Żebyśmy nie obudzili się w Polsce, którą ktoś wybierze za nas. Życzę również tego abyście podjęli trafne decyzje. A trafne decyzje to takie żebyście wybierali ludzi, którzy są za wolnością, którzy nie będą państwu zaglądali w sumienia, którzy nie będą wam mówić jak macie żyć. Tylko będzie ludźmi wolnymi – podkreśliła kandydatka do Sejmu.

Odniosła się też do zapisów w konstytucji, do której podczas telewizyjnej debaty nawiązała Ewa Kopacz, a która nagle zniknęła ze stron internetowych PiS. – Nie dziwię się, że ta konstytucja zniknęła. Są tam zapisy, które wiele osób mogłyby przyprawić o ciarki. Zachęcam do głosowania na ludzi PO. Szliśmy do wyborów cztery lata temu z hasłem „Polska w budowie”, wydaje mi się, że to hasło zrealizowaliśmy, co widać po infrastrukturze i nowych budynkach. Teraz przyszedł czas aby diametralnie poprawić sytuację finansową naszych obywateli – zakończyła swoją wypowiedź.

Dziennikarze pytali jeszcze przedstawicieli PO o przebieg trasy S10, ilość mandatów na jakie liczą z okręgu płocko-ciechanowskiego, a także o budowę połączenia kolejowego Płock-Modlin. Prezydent stwierdził, że na mówienie o konkretach przebiegu S10 jest jeszcze za wcześnie. Platforma liczy na trzy mandaty do Sejmu. A jeśli chodzi o połączenie koleją Płocka z Modlinem, które ostatnio przypisali sobie kandydaci PiS. Nowakowski odpowiedział, że o tym mówi się od dawna. I dziwi się, że dopiero teraz PiS sobie o tym przypomniał. – Jednak lepiej późno niż wcale. Ale jestem oczywiście za budową tej linii i będę współpracował z każdym, kto będzie chciał go realizować – zadeklarował prezydent Płocka. Dziennikarze zgodnie orzekli, że na pewno rozliczą każdego z danych obietnic wyborczych.

Lena R.